Niğde’de canlı bomba var mı? Niğde’deki canlı bomba haberlerini araştırdık. Peki bu iddialar doğru mu?

Öncelikle Niğde’deki bir kaç canlı bomba iddiasının asılsız çıktığını hemen belirteyim. Güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlar neticesinde Özbelde mahallesindeki bir çöp kutusunun yanındaki şüpheli valiz fünye ile patlatıldı. Valizin içinden bir şey çıkmadı. Gelen ihbarlar doğrultusunda şehir merkezinde bazı noktalarda ek güvenlik önlemi alındı. İhbarları dikkatlice değerlendiren güvenlik güçleri kamu kurumlarında ve kritik noktalarda önlemler almaya devam ediyor. Peki bu iddialara ne kadar gerçek? Niğde’de canlı bomba var mı? Olabilir mi?

CANLI BOMBA İHBARLARI ARTTI

Emniyet güçleri, Türkiye gündeminin art arda bomba haberleri ile meşgul olmasından sonra bir çok ilde bomba ihbarlarının arttığı bilgisini bizimle paylaştı.

Son dönemde meydana gelen sivil, çocuk ve kadın ayrımı yapılmadan yapılan saldırılar yüzünden halk endişeli. Gördüğü her şüpheli şahsı ve nesneyi emniyete bildirenler yüzünden kentte sanki bir canlı bomba varmış gibi bir algı oluştu. Bunun sebebi terör örgütü IŞİD tarafından geçen senelerde Niğde’ye yapılan silahlı saldırı. İnsanlar potansiyel suçlu gözüyle etrafındakilere bakıyor. Ayrıca bu tür söylemler sosyal medyada da yayılmaya devam ediyor. Bilinçsizce ve herhangi bir kaynağı olmadan tweet atan kimseler, bu tür haberlerin kent merkezinde kulaktan kulağa yayılmasına neden oldu. Adeta bir şehir efsanesi oluştu. Öyle ki canlı bombanın audi marka arabayla İstanbul’dan Niğde’ye geldiği bile konuşuluyor.

Sponsorlu
Niğde Üniversitesinin Kampüsünden bir resim
Niğde Üniversitesinin Kampüsünden bir resim
NİĞDE ÜNİVERSİTESİNDE OLAĞANÜSTÜ HAL

Niğde Üniversitesinde ise güvenlik önlemleri artırıldı. Kampüs girişinde bulunan güvenlik, dedektör cihazı ile arabaları kontrol ettikten sonra geçişine izin veriyor. Bir süre ise kampüste yer alan fakülte girişlerin de bile üst araması yapılmaya başlandı.

Dr. Sami Yağız Caddesi - Niğde, Niğde
Dr. Sami Yağız Caddesi – Niğde, Niğde

Fakat daha önce hiç bir canlı bomba saldırısına maruz kalmayan Niğde’de canlı bombanın olmadığını düşünüyoruz. Yine ne olur ne olmaz Niğde’de yaşayan bir yurttaş iseniz kent merkezindeki kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışın.

Özellikle Mecburiyet isimli bir cadde var fakat mecburiyetten de olsa fazla bekleme yapmayın. 🙂

Yalancı Çobanlar; Bunlar Şeytanın Aklına Karpuz Kabuğunu Sokanlar.

Şimdide sosyal medya da yer alan bazı söylemlere göz atalım.