ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times, önceki gün TSK’nın Şengal’e yönelik düzenlediği hava harekatında ölen İsmail Özden (Zeki Şengali) hakkında ‘kahramandı’ ifadesini kullandı.

New York Times, (NYT) Twitter’da Şengal saldırısıyla ilgili bir haber paylaştı.

18 Eylül 1851’de kurulan gazete dünyanın önde gelen gazeteleri arasında yer almakta.

NYT, Türkiye’nin Çarşamba günü Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Sincar’da (Şengal) gerçekleştirdiği hava harekatını haberleştirdi.

Haberde dikkat çeken ifadelere de yer verildi. NYT, Çarşamba günkü saldırıda, üst düzey PKK üyesi olan Zeki Shingali’yi (İsmail Özden) kızlara zorla cinsel köleleştirme uygulayan ve binlerce erkek Ezidi bireyleri öldüren IŞİD’e bir ‘kahraman’ olarak kabul edildiğini aktardı.

Gazete, 2014 yılında bölgeyi işgal eden IŞİD’lilerin korkusundan kaçan peşmergeleri de anımsatarak dağlara çekilen Ezidileri koruyan örgütün PKK olduğunu da okuyucularına aktarıyor. Gazete örgütün açtığı güvenlik koridoruna dikkat çekerek böylelikle örgütün Ezidilere yardım ettiğini savundu.

NYT, Türkiye’nin aranan terör örgütü üyeleri arasında kırmızı listede yer aldığı aktarılan İsmail Özden’in anma etkinliğinden döndüğü esnada öldürüldüğünü de belirtiyor.

New York Times gazetesi İsmail Özden için şu dikkat çeken ifadeleri okuyucularına aktardı: “Türkiye, Irak’ta bir hava saldırısında yasaklı PKK’nın bir liderini öldürdü ancak Kürt militan kuzey Irak’taki Ezidi azınlık grubu için bir kahramandı, çünkü IŞİD tarafından tehdit edildikleri zaman, yardım etti.”

Öte yandan Türkiye ile PKK arasında onlarca yıl süren çatışmalarda 40 bin kişinin öldüğünü ve bu yüzden PKK’nın Irak’ın kuzeyinde sığınak bulduğunu bu yüzden de TSK’nın bu bölgeleri zaman zaman bombaladığı belirtiliyor.

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

TSK’nin Milli İstihbarat Başkanlığı (MİB) ile ortak düzenlediği operasyonda, IŞİD işgali sonrası Şengal’de kurulan birlikleri koordine eden, Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK üyesi Zeki Şengali (İsmail Özden) öldürülmüştü.

15 Ağustos’ta TSK, PKK’nın bölgedeki sorumlusu olduğu belirtilen bir kişinin söz konusu operasyonda öldürüldüğünü açıklamıştı. KCK ise bunu doğrulamıştı.

Ezidi komutana yönelik operasyon, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara ziyaretinin ardından gelmişti. KCK de İsmail Özden’in Irak, ABD ve KDP işbirliği sonucu öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İbadi, görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Erdoğan’ın, “PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabalarımızı artırma hususunda görüş birliğine vardık” sözlerine şu eklemeyi yapmıştı:

“Sınırların kontrol altına alınması, özellikle Türkiye sınırının kontrol altına alınması için bir plan yaptık. Biz buna müsamaha etmeyeceğiz. Biz Türkiye ile birlikteyiz. Sınırların korunması, Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz.”

ANF Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, TSK’nın hava harekatında ölen PKK’nin Ezidi üyelerinden Zeki Şengali’ye yönelik operasyona ilişkin Ezidi Toplumu Koordinasyonu ve KCK tarafından yapılan açıklamalarda operasyon için ‘suikast’ ifadesi kullanılmıştı.

KCK’den Zeki Şengali açıklaması: ABD, Irak ve KDP’nin rolü var!

KCK, operasyondan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve KDP’yi de sorumlu tutmuştu.

Açıklamalarda Şengali’nin ‘suikast’ sonucu öldürüldüğü belirtilirken, bundan Ankara’nın yanı sıra ABD, Irak hükümeti ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de sorumlu tutulmuştu.

KCK açıklamasında, “Şengal’den gelen bilgilere göre KDP ya da Irak’a yakın çevrelerin bu suikastta işbirliği yaptıkları iddiası bulunmaktadır” denilmişti.

Açıklamada, operasyonun Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerden sonra gerçekleştiğine dikkat çekilmişti.

Öte yandan, Beştepe’de yapılan kabine toplantısı ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sincar’da düzenlenen hava harekatınından önce İbadi’ye bilgi verildiğini söylemişti.

Irak’tan Türkiye’nin Şengal’deki PKK operasyonuna ‘kınama’ geldi

Irak’tan önceki gün gerçekleştirilen hava harekatıyla ilgili açıklama gelmişti.

BBC Türkçe’nin Irak’ın özel haber sitesi Shafaq’a dayandırdığı haberine göre, Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Ezidilerin yoğunlukta yaşadığı Sincar (Şengal) yakınlarındaki PKK konvoyuna yönelik hava saldırısını ‘kınadı’.

[Via New York Times]