ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times, önceki gün TSK’nın Şengal’e yönelik düzenlediği hava harekatında ölen İsmail Özden (Zeki Şengali) hakkında ‘kahramandı’ ifadesini kullandı.

New York Times, (NYT) Twitter’da Şengal saldırısıyla ilgili bir haber paylaştı.

18 Eylül 1851’de kurulan gazete dünyanın önde gelen gazeteleri arasında yer almakta.

NYT, Türkiye’nin Çarşamba günü Ezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Sincar’da (Şengal) gerçekleştirdiği hava harekatını haberleştirdi.

Haberde dikkat çeken ifadelere de yer verildi. NYT, Çarşamba günkü saldırıda, üst düzey PKK üyesi olan Zeki Shingali’yi (İsmail Özden) kızlara zorla cinsel köleleştirme uygulayan ve binlerce erkek Ezidi bireyleri öldüren IŞİD’e bir ‘kahraman’ olarak kabul edildiğini aktardı.

Gazete, 2014 yılında bölgeyi işgal eden IŞİD’lilerin korkusundan kaçan peşmergeleri de anımsatarak dağlara çekilen Ezidileri koruyan örgütün PKK olduğunu da okuyucularına aktarıyor. Gazete örgütün açtığı güvenlik koridoruna dikkat çekerek böylelikle örgütün Ezidilere yardım ettiğini savundu.

NYT, Türkiye’nin aranan terör örgütü üyeleri arasında kırmızı listede yer aldığı aktarılan İsmail Özden’in anma etkinliğinden döndüğü esnada öldürüldüğünü de belirtiyor.

New York Times gazetesi İsmail Özden için şu dikkat çeken ifadeleri okuyucularına aktardı: “Türkiye, Irak’ta bir hava saldırısında yasaklı PKK’nın bir liderini öldürdü ancak Kürt militan kuzey Irak’taki Ezidi azınlık grubu için bir kahramandı, çünkü IŞİD tarafından tehdit edildikleri zaman, yardım etti.”

Öte yandan Türkiye ile PKK arasında onlarca yıl süren çatışmalarda 40 bin kişinin öldüğünü ve bu yüzden PKK’nın Irak’ın kuzeyinde sığınak bulduğunu bu yüzden de TSK’nın bu bölgeleri zaman zaman bombaladığı belirtiliyor.