New York Times gazetesine konuşan uzmanlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki ABD askerlerini çekme kararını yorumladı. Gazete çekilme kararının, “Kürtlere ihanet, IŞİD içinse nimet olarak görüldüğünü” yazdı.

Trump, Suriye stratejisinde değişikliğe giderek bölgedeki askerlerini geri çekme kararı aldığını Çarşamba günü açıklamıştı. Suriye’deki 2 bin Amerikan askerinin dönüşünün başladığını duyurulmuştu.

Rod Nordlan’ın yaptığı habere göre, duyurunun yapıldığı gün Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Rakka civarında bombalı saldırı gerçekleştirerek bir Kürt savaşçıyı öldürdüğünü iddia ettiği ve bunun, IŞİD’in değişen durumu kullanacağının göstergesi olduğu belirtiliyor.

Uzmanların çekilmeyi, ABD’nin Suriye’deki baş müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kendi haline terk edilmesi ve ülkenin belli bölgelerini hala kontrol eden ve binlerce üyesinin olduğuna inanılan IŞİD için bir nimet olarak gördüğü belirtiliyor.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ana omurgasını Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Koruma Birlikleri (YPG) oluşturuyor.

‘Arada kalan Kürt azınlık oldu’

Kürtlerin referandumu izleme rahatlığı

New York Times’daki haber şu şekilde devam ediyor:

“ABD’nin çekilmesi ayrıca Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusunu işgal etme tehdidi için yeşil ışık anlamına geliyor. Bu durum güneydoğuda IŞİD’e karşı savaşan Kürt güçlerini bölgeye çekecektir.

“Irak ve Suriye’de kontrol ettiği topraklardan sürülen IŞİD yeniden toparlanabilir mi sorusu bir yana, şu an için arada kalan Kürt azınlık oldu…

Geçen hafta SDG güçleri IŞİD’in Suriye’deki son merkezlerinden biri olan Hajin kasabasına girmişti.

“Kamışlı’daki Kürt gazeteci Alan Hassan, Kürtlerin bu gelişmeyi hayretle karşıladığını söyledi. ‘Şoke olduk’ diye yazmıştı Hassan e-postada. ‘Burada atmosfer çok negatif’ diyordu.

‘Kürtler rüzgarda savrulmaya bırakılacak’

Kürtlerin miting kutlaması

Haberde görüşlerine başvurulan Uluslararası Kriz Grubu Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Joost Hiltermann da ABD’nin bu kararının Kürtler açısından “bir felaket” olduğunu, Amerikan desteği olmadan Kürtlerin “rüzgârda savrulmaya bırakılacağını” vurguluyor.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD’nin desteklediği Kürt güçlere saldırmak için başka bir baskın yapma tehdidinde bulundu. Sınıra komando birlikleri gönderip Amerikan askerleri ile karşı karşıya gelme ihtimalini artırdı.

“Türkiye her ne kadar Suriye topraklarına sadece 10 mil (yaklaşık 16 kilometre) gireceğini söylese de, SDG’yi destekleyen Kürt nüfusun çoğu Kamışlı ve Kobani gibi kentlerde, Türk sınırına yakın dar bir şeritte yaşıyor.

“Aynı gün Erdoğan Başkan Trump ile telefonda görüştü ve Beyaz Saray iki liderin ‘Suriye’de güvenlik hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere koordineli çalışmaya devam etme konusunda anlaştığını’ açıkladı.

‘Erdoğan’a pazarlık gücü verecek’

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay ise Türkiye’nin hedefini, “Temel amaç YPG’yi ezmek” olduğunu açıklıyor.

Çağaptay, Suriye’nin bir kısmını kontrol altına almanın Erdoğan’a, savaşı sona erdirmeye yönelik müzakerelerde pazarlık gücü de vereceği görüşünde:

“Türkiye barış masasında olmak istiyor… Suriye içinde 3-4 milyon Suriyeliyi kontrol eden güç olmadan, bu ülkenin geleceğini tartışamazsınız.”

NYT’deki haberde, ABD’nin kararı Kürtler açısından ise şöyle özetleniyor:

“Kürtler için kalan tek potansiyel müttefik Şam. Kürtler zaten Suriye hükümeti ile müzakere halindeydi ve kendi bölgelerinde belli bir özerklik karşılığında hükümete destek sunmayı öneriyorlardı. Suriyeliler Kürtleri sınırlarındaki Türk gücüne karşı potansiyel tampon olarak görüyorlar. IŞİD’in çıkarıldığı, şimdi SDG’nin hakimiyetinde olan bölgelerde önemli petrol yatakları da var.

“ABD açısından bu sorun değilse bile, IŞİD sorun ve ne onlara karşı savaşan SDG ne de Amerikalılar bu savaşın bittiğine inanıyor.”

‘IŞİD günde 75 saldırı düzenliyor’

IŞİD mensupları
IŞİD via AP/The Atlantic

Haberde, IŞİD’in Suriye’nin bazı bölgelerini hala kontrol ettiği, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin sözcülerinden Albay Sean J. Ryan’ın tahminlerine göre örgütün Hajin kasabası civarlarında yaklaşık 2500 savaşçısı olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Suriye ve Irak’ta çoğu yer altına çekilmiş olsa da örgütün hala 20-30 bin savaşçısı olduğunu tahmin ediyor.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde araştırmacı Maxwell B. Markusen ise IŞİD’in halen günde 75 saldırı düzenlediğini belirtiyor.

Markusen geçen ayki bir raporunda, “ABD ve Iraklı politikacılar ‘yenildi’ veya ‘ortadan kaldırıldı’ gibi terimler kullanarak gruba karşı zafer ilan etmede aceleci davrandılar. IŞİD yok edilmiş değil” diye yazmıştı.

New York Times’ın haberinde ise ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un geçen hafta bir brifingde bu savaşın sona ermekten uzak olduğuna dair sözleri hatırlatılıyor.

“Yıllar içinde öğrendiğimiz bir şey varsa o da bu tür bir grubun yenilgisinin daimi olması için onları fiziksel alanda yenilgiye uğratıp sonra oraları bırakamayacağınızdır. Bu kazanımların sürmesi için içeride güvenlik güçlerinin oturmuş olmasını sağlamanız gerekir.”

Via New York Times