İsrail’de yolsuzluk iddiaları sonrasında çok ciddi kırılmalar yaşanıyor.

Netanyahu’nun başını hayli ağrıtan yolsuzluk soruşturmasında bugün önemli bir istifa haberi geldi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu’nun sol kolu olarak bilinen David Bitan’ın görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Sponsorlu

Netanyahu’nun sağ kolu David Bitan’ın koltuğunu bıraktığı haberini, ülke medyası son dakika koduyla duyurdu.

Yolsuzluk soruşturmasında yedi kez ifade veren İsrail Başbakanı, böylece ağır bir darbe yemiş oldu.

Netanyahu’ya yakın bir isim olan Bitan’a yöneltilen suçlamalar arasında rüşvet, dolandırıcılık ve emniyeti suistimal gibi başlıklar var.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Deutsche Welle’nin derlediği haberde, Binyamin Netanyahu’nun adı yolsuzluk, rüşvet ve görevi kötüye kullanmakla suçlandığı iki soruşturmada yer alıyor.

İlk soruşturmada İsrail doğumlu Hollywood film yapımcısı Arnon Milchan ile Avustralyalı milyarder James Packer’ın, Başbakan’a bir takım hediyeler verdiği öne sürülüyor. Ayrıca Netanyahu’nun eşi ve oğlunun adı da soruşturmada yer alıyor.

İkinci soruşturmada ise Yedioth Ahronoth gazetesinin kendisine yönelik olumlu haberlerin yapılması karşılığında Netanyahu’nun ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi olan Israel Hayom gazetesinin tirajlarının azaltılması sözü verdiği belirtiliyor. (Israel Hayom gazetesini Netanyahu’ya yakınlığı ile biliniyor.)

Savcı, Netanyahu’nun eski yardımcısı Ari Harow’un ikinci soruşturmada tanık olması vasıtasıyla Netanyahu ile Yedioth Ahronoth gazetesinin yayıncısı Arnon Mozes arasındaki ses kayıtlarına ulaştı.

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de İsrailliler Netanyahu’ya karşı ‘utanç yürüyüşü’ düzenlenmişti.

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto için bir hafta sonra tekrar sokaklara akın etmişti.

İnsanların sokaklara çıkma nedeni ‘Kudüs‘ değil, İsrailli liderin ismi iki yolsuzluk dosyasında geçiyor.

Sayıları 10 bini aşan protestocular “utanç yürüyüşü” adını verdikleri eylemde Netanyahu’yu otoritesini ve yetkilerini kişisel çıkarları için kullandığı suçlamasında bulundu ve yolsuzlukla mücadeleye karşı sokaklara çıkmıştı.

Kimi protestocular “rezalet”, “mafya”, “yolsuzluğa karışanlar gitsin” sloganları atarken domuz maskesi giyen göstericiler de yürüyüşe katıldı.

Netanyahu’nun başında bulunduğu Likud Partisi Facebook’tan bir yazılı açıklama yaparak protestoyu “solcu gösteriler” olarak tanımladı ve İsrail halkını başbakanlarını desteklemeye çağırdı.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasına atıfla “Herkesi Kudüs’ün arkasında birleştirmek ve dünyaya birlik olduğumuz mesajı göndermek yerine sol kendisine engel olamayıp toplumu ayrıştırıyor” cümleleri yer almıştı.

Eylemciler ise kendilerini hem sol hem de sağ siyasi görüşlere sahip kişileri barındıran bir grup olarak tanımlarken Cumartesi gecesi gerçekleştirilen yürüyüşte “Ne sol, ne de sağ, dürüstlük istiyoruz” pankartları taşınmıştı.