Nepal’de son beş yılın en kötü uçak kazasında en az 44 kişi hayatını kaybetti.

Katmandu, Ocak 15 (Reuters) – Bir sivil havacılık yetkilisi, Pazar günü Nepal’in Pokhara kentinde iç hatlara ait bir uçağın düşmesi sonucu en az 44 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yüzlerce kurtarma görevlisi, başkent Katmandu’dan 72 kişiyi taşıyan Eti Havayolları uçağının düştüğü yamaçta arama yapıyordu. Nepal Sivil Havacılık Otoritesi sözcüsü Jagannath Nirola, havanın açık olduğunu söyledi.

Nirola, Reuters’e “Otuz ceset çıkarıldı ve hastaneye gönderildi” dedi. Kaza mahallinde 14 ceset daha yatıyor ve yetkililer onları taşımak için bir vinç getiriyor.

Yerel televizyon, kurtarma ekiplerinin uçağın enkazının etrafında çabaladığını gösterdi. Kaza mahallinin yakınındaki bazı araziler yandı ve alevler görüldü.

Polis memuru Ajay KC, kurtarma ekipleri turist kasabasının havaalanına yakın iki tepe arasındaki vadide olay yerine ulaşmaya çalışırken, “Uçak yanıyor” dedi.

Reuters Grafikleri

Sivil havacılık otoritesinden yapılan açıklamada, uçağın Seti Boğazı’ndan havaalanına saat 10:50’de (0505 GMT) temas kurduğu belirtildi. “Ve sonra düştü.”

Reuters’e uçak düştükten dakikalar sonra olay yerine ulaştığını söyleyen yerel sakin Arun Thamu, “Uçağın yarısı yamaçta,” dedi. “Diğer yarısı Seti nehri vadisine düştü.”

Khum Bahadur Chhetri, evinin çatısından yaklaşan uçağı gördüğünü söyledi.

Reuters’e konuşan Chhetri, “Uçağın sallandığını, sağa ve sola hareket ettiğini gördüm, sonra aniden burnu eğildi ve vadiye girdi” dedi ve yerel halkın iki yolcuyu hastaneye kaldırdığını da sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Bishnu Patel gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin kazanın nedenini araştırmak için bir komite kurduğunu ve 45 gün içinde rapor vermesinin beklendiğini söyledi.

Bir dizi kaza

Aviation Safety Network’ün bildirdiğine göre, bu, Dakka’dan ABD-Bangla Dash 8 turboprop uçağının Katmandu’ya iniş sırasında düştüğü ve uçaktaki 71 kişiden 51’inin hayatını kaybettiği Mart 2018’den bu yana Nepal’in en kötü kazasıydı.

READ  Titanik kazasına 5 kişiyi taşıyan derin deniz gemisinin kayıp olduğu bildirildi, arama çalışmaları sürüyor

Everest de dahil olmak üzere dünyanın en yüksek 14 dağından sekizi olan Nepal’de 2000 yılından bu yana uçak veya helikopter kazalarında en az 309 kişi öldü ve ani hava değişiklikleri tehlikeli koşullara neden olabiliyor.

Avrupa Birliği, güvenlik endişeleri nedeniyle 2013 yılından bu yana Nepal hava sahasından uçuşları yasakladı.

Havayolu sözcüsü Sudarshan Bardaula, çift motorlu ATR 72’de iki bebek ve dört mürettebatın bulunduğunu söyledi.

Yolcular arasında beş Hintli, dört Rus ve bir İrlandalı, iki Güney Koreli, bir Avustralyalı, bir Fransız ve bir Arjantinli vardı.

Avrupalı ​​uçak üreticisi ATR’nin ATR72’si, Airbus ile ortak girişim tarafından üretilen, yaygın olarak kullanılan çift motorlu turboprop bir uçaktır. (HAVA.PA) ve İtalya’dan Leonardo. Eti Havayolları’nın internet sitesine göre altı adet ATR72-500 uçağı bulunuyor.

Şirket, Twitter’da “ATR uzmanları hem soruşturmayı hem de müşteriyi desteklemekle tam olarak ilgileniyor” dedi ve kazadan haberdar edildikten sonra ilk düşüncelerinin kurbanlar için olduğunu da sözlerine ekledi.

Airbus ve Leonardo, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Uçuş takip sitesi FlightRadar24, Eti Havayolları uçağının 15 yaşında olduğunu ve güvenilir olmayan verilere sahip eski bir transponderle donatıldığını tweetledi.

“Yüksek çözünürlüklü verileri indiriyoruz ve veri kalitesini kontrol ediyoruz” dedi.

Eti, web sitesinde kendisini lider bir yerli taşıyıcı olarak tanımlıyor. Filosu, düşen de dahil olmak üzere altı ATR 72-500’den oluşuyor. Şirket ayrıca Tara Air’in de sahibi ve ikisinin birlikte Nepal’de “geniş bir ağ” sunduğunu söylüyor.

Gopal Sharma’nın raporu; Jamie Freed’in ek raporlaması; Devajyot Ghoshal ve Aditya Kalra tarafından yazılan; Kurgu: William Mallard

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir