Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Altın Baklava Film Festivali kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Nebahat Çehre, oyunculuk kariyerine ve Yeşilçam’a ilişkin anılarından bahsetti.

Çehre, öğrecilerden gelen ‘Bize Yılmaz Güney’i anlatır mısınız?’ sorusu üzerine, ‘Yılmaz Güney, benim okulum, eğitmenim oldu’ yanıtını verdi.

Sinemaya nasıl adım attığını anlatan usta oyuncu, “Londra’ya gittim ve güzellik kraliçesi seçildim. Geri döndüğümde bir mimarlık şirketinde çalıştım, çocuk tiyatrosunda oynadım. Ama ödeme yapamadılar ve hüsranla sonuçlandı” şeklinde konuştu.

Sponsorlu

‘ZEKİ MÜREN BENİ ÇOK DESTEKLEDİ’

Çehre, neden sinemaya 20 yıl ara verildiğinin sorulması üzerine, “70’li yıllarda sinema kabuk değiştirdi. Onun içinde olmam mümkün değildi. Ben de başka bir yön seçtim. Bir şekilde para kazanmamız lazımdı. Sahne teklifleri geldi. İki sene direndim. Sonra hocalardan ciddi şekilde eğitim aldım ve sahnede gayet başarılı oldum. Zeki Müren beni çok destekledi. 20 yıl sinemaya ara verdikten sonra ‘Yedi Kuleli Mihriban’la geri döndüm. Arkası da geldi” şeklinde cevap verdi.

‘ŞU AN HOLLYWOOD SEVİYESİNDE İMKANLAR VAR’

Usta oyuncuların televizyon dizilerine pek sıcak bakmamasını ele alan Çehre, “Şu an Hollywood seviyesinde imkanlar var oyuncularda. Biz Yeşilçam’da konuya parasal açıdan bakmıyorduk. Televizyon ve sinemayı ayıramam” dedi.

‘SİNEMAYI İNANILMAZ CİDDİYE ALAN BİR ADAMDI’

Öğrencilerin “Bize Yılmaz Güney’i anlatır mısınız?” sorusu karşısında duygusal anlar yaşayan Çehre, Güney’in dönemin sinemasını nasıl değiştirdiğini şöyle anlattı:

“Yılmaz Güney, benim okulum, eğitmenim oldu. İşin ciddiyetini ve nasıl yapmam gerektiğini öğretti. Sinemayı inanılmaz ciddiye alan bir adamdı. Ülkesini ve insanlarını çok iyi tanımıyordu. Maalesef Türk sinemasının bir eksiği vardı; güzel ve yakışıklılık ön plandaydı. Bunu yendi ve Türk sinemasına büyük ödüller kattı.”

Yılmaz Güney Kimdir?