NASA, Dünya’nın Kasım ayında 15 gün boyunca kararacağını doğrulamadı.

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında yer alan haberlerde Dünya’nın Kasım ayında 15 günlük karanlık yaşayacağı ve Güneş’in mavimsi bir renge döneceği iddia edilmişti.

Söz konusu gerçekdışı haberlerde NASA’nın Beyaz Saray’a sunduğu raporla da iddiayı doğruladığı aktarılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda da ‘yalan haber yapmayı seven’ Güneş, Star, Posta gibi haber sitelerinde de yer alan Dünya’nın Kasım ayında 15 günlük karanlık yaşayacağı iddiası NASA tarafından kesinlikle doğrulanmış değil!

Sponsorlu

Teyit.org’ta yer alan bilgilere göre, söz konusu iddia ilk olarak 2015 yılında Newswatch33 isimli bir web sitesinde yayınlanmış. 2015 yılında yayınlanan bu iddia, “NASA açıkladı, Kasım 2015’te Dünya 15 gün karanlıkta kalacak” şeklinde paylaşılmıştı.

Snopes’ta yer alan habere göre, 2017 yılında da gerçekleşmesi beklenen bu iddia daha önce yaydığı yanlış bilgilerle tanınan Newswatch28‘in paylaşımlarının devamı niteliğinde.

İddia Resmen Yalanlandı: NASA Hiçbir Zaman Böyle Bir Rapor Sunmadı

Öyle ki bu iddia NASA tarafından da resmen yalanlanmış. Snopes’un haberinde ise NASA yetkililerin böyle bir açıklama yapmadığı aktarılmıştı.

Forbes’in sitesinde de yer alan bilgilere göre, NASA tarafından Beyaz Saray’a söz konusu iddia da belirtilen şekilde bir rapor hazırlanmadı ve sunulmadı.

Sonuç Olarak;

Kasım’da 15 gün boyunca karanlıkta kalacağını zannedenler biraz hayal kırıklığına uğrayabilir.