CHP’den son günlerin en önemli MYK toplantılarından biri gerçekleştirildi.

MYK toplantısı ardından CHP Sözcüsü Bülent Tezcan kameralar karşısına geçti.

CHP MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Bülent Tezcan, “Yeni dönemde özellikle etkisizliştirilmeye çalışılan TBMM’nin yetkilerini kullanma konusunda bütün milletvekillerinden kararlı bir tutum bekliyoruz” dedi.

Olağanüstü kurultay yapılmayacağını belirten Tezcan, “MYK’mız Genel Başkanımızın tam mutabakatla arkasındadır. MYK’da farklı bir görüş yoktur. İmza meselesi tüzükte düzenlenmiş bir haktır. Genel Merkezi’in ve Genel Başkanın gündeminde kurultay çağrısı yoktur. Partinin kurultay delegelerinin de büyük ağırlığının da partiyi bu konuda bir tartışmaya çekmeyeceğini görüyoruz. İmza toplama sürecinin sonuca ulaşacağını düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tezcan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“Bugün Başbağlar Katliamının 25.yılı . Acıların birkez daha tazelendiği, Madımak’ın 25. yıldönümü. Nereden olursa olsun, toplumun vicdanını kanatan bu olayları yürekten şiddetle kınıyoruz. Bir kere daha rahmet diliyorum.

YSK seçim sonuçlarını açıkladı. Seçim süreciyle ilgili hukuka aykırı ciddi bir süreç yaşadık. TBMM yeni döneme başlayacak. Bütün milletvekillerine siyasi ayrım yapmaksızın başarılar diliyoruz. TBMM’nin yeni dönemde başarılı olmasını diliyoruz. Yeni dönemde etkisizleştirilmeye çalışan meclisin yetkilerini kullanma konusunda kararlı bir tutum bekliyoruz. Tek adam süreci yaşıyoruz. Millet iradesinin yok edilmeye çalışılmasıyla karşı karşıyayız. Etkili bir mücadele vereceğiz. Bu çerçevede adım atacak herkesle beraber yürümekte kararlıyız. TBMM’de millet iradesini hakim kılma konusunda geniş bir mutabakat olması gerektiği düşüncesindeyiz.

Genel Merkezimizin gündeminde olağanüstü kurultay yoktur. Bu konular MYK’da değerlendirildi. Genel Başkanımızın gündeminde olağanüstü kurultay yoktur.

9 ay sonra yerel seçimler var, kurultay zamanında yapılacaktır. Genel Merkezin konuya yaklaşımı budur.”