Bollywood filmleri son yıllarda büyük bir hayran kitlesi kazandı.

İşte Bollywood’un en iyilerinden 7 film.

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Her Çocuk Özeldir

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan bir çocuk çevresi ve ailesi tarafından gerizekalı muamelesi görürken öğretmeni çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verilen çocukla ilgilenerek çocuğun hayatını değiştirecek başarılar atmasına imkan verir.

My Name is Khan (Benim Adım Khan)

Benim Adım Khan

Rızvan Khan (Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle sakin bir yerde geçiren Müslümandır.

Sponsorlu

Annesi öldükten sonra Amerika’ya kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadınla evlenir.

11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür.

Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra ‘Khan’ soyadını almış olmasıdır.

Slumdog Millionaire (Milyoner)

milyoner filmi

Jamal Malik Mumbai’nin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşında bir yetimdir. Hindistan’da katıldığı bir bilgi yarışmasında 20 milyon rupe kazanmasına sadece bir soru kalmıştır.
Şovun o gecelik bitmesinin ardından Jamal, eğitimsiz olan birinin bu kadar büyük başarıyı ancak hile yoluyla gösterebileceğinden şüphelenilip tutuklanır. Ama yarışmadaki her sorunun cevabıyla o gece Jamal’ın inanılması zor gerçek hikayesi ortaya çıkacaktır. Fakat sadece bir soru gizemini korur.

3 Idiots (3 Ahmak)

3 ahmak

Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını konu alıyor.

Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı vardır.

Ranco (Aamir Khan) karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.

Film, yurt dışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan Bollywood filmidir.

 

Life of Pi (Pi’nin Yaşamı)

Pi’nin Yaşamı

Film, Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini anlatıyor.

Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır.

 

 

Ghajini 

Ghajini

Kalpana (Asin) küçük bir reklam filminde oyunculuk yapmaktadır.

Sanjay (Aamir Khan) ise Amerika’da eğitimini tamamlamış ve babasından kalan ‘Air Voice’ şirketinin başına geçmiştir.

Sanjay’ın reklam afişi için belirlediği evde Kalpana kalmaktadır. Sanjay’in adamları Kalpana ile görüşmeye giderler, fakat Kalpana’nın iş yerindeki arkadaşları Sanjay’ın ona aşık olduğunu düşünürler. Ve bundan sonra Kalpana ile Sanjay’ın maceraları başlar.

Fanaa

Fanaa

Zooni (Kajol), kör ama çok güzel bir kızdır. Birgün tur rehberi Rehan’la (Aamir Khan) karşılaşır ve ona aşık olur. Gözlerinden ameliyat olduğu sırada Rehanı kaybeder. Rehan’ın öldüğünü sanmaktadır ama yıllar sonra bunun doğru olmadığını anlar.