BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, idam cezası teklifiyle ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, idam teklifinin kabul edilmesi halinde Abdullah Öcalan için de uygulanabileceğini ileri sürdü.

Destici, “Öcalan’ın, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala talimat veriyor. Bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir” şeklinde konuştu.

Destici, bir soru üzerine idam cezası teklifini Abdullah Öcalan için de uygulanabileceğini savundu. Destici, “Eskiye dönük suçlarla ilgili verilmiş hükümler eski düzenlemelere göredir. Ancak, Öcalan üzerinden gidersek, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala talimat veriyor. Bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir” ifadelerini kullandı.

‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET ÇOK MU İNSANİ?’

“İdam konusundaki görüşler, insani bir ceza olmadığı ve geri dönülemez sonuçlar doğurduğu üzerine odaklanmıştır” cümlesini kuran Destici, “İdam cezasının alternatifi olarak düşünülen ağırlaştırılmış müebbet ve kastrasyon daha mı insani cezalardır? Suçluyu ölene kadar 5 metrekarelik bir odaya tıkmak ya da hadım etmek daha mı insanidir? Üstelik bu cezaların da geri dönüşü yoktur” şeklinde konuştu.

İdam cezası uygulanmasını istedikleri suçları sıralayan Destici, “Unutulmamalıdır ki bizim idam cezası ile ilgili teklifimiz somut biçimde sübut etmiş küçük yaşta çocuklarımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı kaçırarak tecavüz edip öldüren cani sapıklar ile bizzat kurşunu sıkıp, bombayı patlatıp güvenlik güçlerimizi, masum insanlarımızı, kundaktaki bebeklerimizi katleden katil teröristleri kapsamaktadır” dedi.

‘İDAM TEKLİFİ REFERANDUMA GİTSİN, BARAJ YÜZDE 70 OLSUN’

TBMM Genel Kurulu’nda 400 sayısı bulunsa idam teklifinin referanduma gitmesini istediklerini belirten Destici, “Hatta referandumda baraj yüzde 50 değil yüzde 70 olsun. Bakalım geçiyor mu geçmiyor mu? Bizler millet adına siyaset yapıyoruz. Başka konularda ‘millet’ diyeceksiniz ama konu idam olunca ‘Batı, AB’ diyeceksiniz. Bu olmaz” ifadelerini kullandı.

‘PKK İLE İLİŞKİSİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE KURTULAMAZ’

Bir gazetecinin “Öcalan ya da benzer şekilde hükümlülerin durumu ne olacak?” sorusu üzerine Destici, şunları söyledi:

“Eskiye dönük suçlarla ilgili verilmiş hükümler eski düzenlemelere göredir. Ancak, mesela Öcalan üzerinden gidersek, hala terör örgütüyle ilintisi devam ediyor, hala terör örgütünün elebaşısı ve hala talimat veriyor. Bunlar somut delillerle ispat edildiğinde bu eylemlerin talimatçısı olarak elbette ki yargılanır ve idam cezası gelirse idam edilir. Bunun önünde engel yok. PKK ile ilişkisini devam ettirdiği sürece bundan kurtulması mümkün değil. O ya da onun benzeri terör örgütüyle iltisakı devam edenler için aynı şeyi söylüyorum.”