Elon Musk, Putin’in açıklamaları ile ilgili haberi Twitter’da alıntılayarak yapay zeka ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Son zamanlarda insanların aklını kurcalayan konulardan teknolojinin durdurulamaz hızının getirmiş olduğu yapay zeka teknolojisi endişe yaratıyor. Üçüncü dünya savaşının hangi olayla birlikte zuhur edeceği hakkında herkesin kendince bir öngörüsü vardır. Gündemde en çok konuşulan ise nükleer silahların üçüncü dünya savaşını başlatabileceği yönünde bunun Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin bu konudaki sert tavırları ve korkusuz duruşu bu ihtimalleri artıran bir gerçek. Kendimizi nükleer bir savaşın ortasında bulabiliriz.

Ancak nükleer silahlanma yarışı yanında gelişmiş bir savunma teknolojisini de beraberinde doğurdu. Nükleer silahlanma sınırlandırma politikası uluslararası hukukta yerini aldı. Sistem dışı olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti bunu gerçekleştirmiş dahi olsa yine de kontrolü mümkün bir teknoloji .

Ancak şimdilerde yani bir tehdit ortaya çıkmış durumda yapay zeka teknolojisi. Bu teknolojinin bir sınırlandırması olmayabilir. Kontrolü tamamen kaybetmenin olası olduğu bu teknolojinin silah olarak kullanılması dengeleri alt üst edecek durumda.

Sponsorlu

Elon Musk yukarıdaki tweetinde “Çin, Rusya, bilgisayar biliminde gelişmiş tüm ülkeler. Yapay Zeka alanındaki üstünlük yarışı bence Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açacak” ifadesini kullandı.

Elon Musk, Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. (via Wikipedia)

Elon Musk’un tweetinde belirttiği endişe de tam bunun üzerine. SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin sahibi iş adamı Elon Musk, üçüncü dünya savaşının Kuzey Kore’den başlaması tehdidinden daha büyük olarak yapay zekayı görüyor. Bu teknolojiye hakim olanın terazide yukarıda kalacağını ve tüm ülkeleri terazinin öbür kolunda aşağıda kalacağını düşünüyor.

Elon Musk

Geçtiğimiz ay Birleşmiş Milletler’e yapay zeka türünde silahlara uluslararası engel getirme talebi ile yazılan açık mektupu 116 kişi imzalanmıştı. Bu 116 kişiden biri de Elon Musk.

İmzalanan açık mektupta bu teknolojiden ”İnsandan bağımsız olarak devreye giren ölümcül silahlar bir kez geliştirildiğinde, savaşları çok daha büyük bir ölçeğe ve insanların kavrayabileceğinden çok daha büyük bir hıza eriştirecek” şeklinde bahsediliyor.

Açık mektupta, ”Bunlar despot yönetimlerin ve tetöristlerin masum insanlara karşı kullanabileceği, ayrıca istenmeyen şeyler yapması için hacklenebilecek silahlar.”

“Harekete geçmek için çok az zamanımız var. Pandora’nın kutusu bir kez açıldı mı kapatması çok zor olacak.” şeklinde endişelerini dile getirdi.