Yeşilçam’ın çınarlarından biri olan Hababam Sınıfı’nın ‘Mahmut Hoca’sı Münir Özkul, 93 yaşında vefat etti.

Sinema tarihimizin en sevilen oyuncuları arasında yer alan Münir Özkul, İstanbul’daki evinde yaşamını yitirdi.

Efsane oyuncu Özkul, yıllardır KOAH ve DEMANS hastalığı ile mücadele ediyordu.

Özkul’un kendisi gibi oyuncu olan kızı Güner Özkul, babasının cenazesinin pazar ya da pazartesi günü Şişli’de bulunan Teşvikiye Camii’nden kaldırılacağını, Muhsin Ertuğrul sahnesinde de tören düzenleneceğini söyledi.

Oyuncu Ayşen Gruda, Özkul’un vefatı sonrası yaptığı açıklamada, “Dünya çapında bir oyuncuyu kaybettik. O iyi bir baba, Adile Naşit iyi bir anne, Şener Şen iyi bir ağabeydi… Biz bir aileydik. Babamızı kaybettik” dedi.

Hülya Koçyiğit de Özkul’la ilgili şunları belirtti:

“Ona çok büyük özenle bakan eşine ve kızına tüm kalbimle başsağlığı diliyorum. Çok büyük bir değeri kaybettik. Gerçi uzun zamandır hastaydı. Kimseyle görüşmek istemiyordu Ama şu anda yüreğimi yaktı acısı. Çok uzun yıllar, birçok filmde birlikteydik. Yeri doldurulamayacak, çok özel, çok büyük bir sanatçı. Hakikaten o kadar güzel anlar bıraktı ki ardında, hep bizimle yaşayacak.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Özkul’un vefatı sonrası sosyal medya hesabı Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

“Filmleriyle milletimizin kalbinde taht kuran, Türk sinemasının gülen yüzü, duayeni Münir Özkul’un hayatını kaybettiğini öğrenmekten büyük üzüntü duydum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

Özkul’un kızı Güner Özkul da babasının hayatını kaybettiği evin önünde sosyal medyaya sitemine dile getirdi ve şunları belirtti:

“Uzun bir süreçti. Defalarca asılsız haberlerle bugüne hazırlanmış olduk. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a tedavi sürecinde bizi hiç yalnız bırakmadığı, yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum. Pazar günü ya da pazartesi günü Teşvikiye Camii’nden son yolculuğuna uğurlayacağız. Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören düzenlenecek.”

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul

15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy’de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı.

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Özkul, bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde eğitimine devam etti.

Eğitimini bitiren Özkul, Bakırköy’de bulunan Halkevi’nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçiş yaptı.

Ses Tiyatrosu’nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladıktan kısa bir süre sonra özel bir tiyatro olan Küçük Sahne’ye geçti. Burası Özkul’un hayatında bir dönüm noktası oldu.

Yeteneği Muhsin Ertuğrul’un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne’de birçok başarılı oyunlarda da bulundu.

Tiyatro sahnelerinden tesadüfen film setlerine geçişi 40’lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, ‘Vatan ve Namık Kemal’ adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin’i ziyaret için Yeşilçam’a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak oynadı.

Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayan Özkul, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400’ün üzerinde filmle, sinema tarihimize damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.

Münir Özkul ayrıca, yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyununda da rol aldı.

Aldığı Ödüller

1967-İlhan İskender Armağanı

1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü

1991-Dümbüllü Ödülü

1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü

1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü”

2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü

2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü

2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü

2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü