CHP’nin 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin kararını Twitter hesabından değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında verdiği ‘serbest bırakılsın’ kararına ilişkin sert açıklamalarda bulunmuştu.

İnce, bu açıklamalara tepki gösterdi.

Sponsorlu

Hükümet kanadından gelen eleştirileri de gündemine taşıyan İnce, “1987 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanı kendisi dahil binlerce yurttaşımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yaptı, yapılan başvurulara istinaden mahkeme tarafından verilen kararlar Türkiye tarafından yerine getirildi. Taraf olduğumuz sözleşmeler Anayasamıza göre iç hukukumuzun bir parçasıdır ve uygulanmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın AİHM’e tepki göstermesini eleştiren İnce, “Bu karar Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlar. Cumhurbaşkanının “bizi bağlamaz” açıklaması sadece bu kararla ilgili olmanın çok ötesinde bir içeriğe sahiptir ve Türkiye’deki tüm yargı kararlarını sakatlayan bir anlayışın devletin tepesindeki kişi tarafından itirafıdır.” değerlendirmesinde bulundu.