Diyarbakır mitingi için kente gelen CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin eşi Ülkü İnce, CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer ile birlikte cezaevinde bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı evinde ziyaret etmişti.

Ülkü İnce , ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Bu siyasi bir görüşme değildi. İnsani bir görüşme, Başak hanım öğretmen biliyorsunuz. Ben de öğretmenim. Bir kadın dayanışması, bir öğretmen dayanışması şeklinde yaptık” dedi.

Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’ndaki miting alanına eşi Muharrem İnce ile gelen Ülkü İnce, kalabalığı selamladıktan sonra CHP’nin Eskişehir milletvekili Gaye Usluer ile birlikte HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı evinde ziyaret etti.

Basın mensuplarının alınmadığı ziyaret, yaklaşık 20 dakika sürdü.

Muharrem İnce neden Başak Demirtaş’la görüşmedi?

Daha önce Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı ziyaret edeceğini defalarca söyleyen Muharrem İnce bugün Demirtaş’ın evinin bulunduğu Diyarbakır’da konuştu.

İnce söylediği gibi Başak Demirtaş’ı ziyaret etmedi ancak İnce’nin eşi Ülkü İnce, Başak Demirtaş’ı ziyaret etmişti.

Ziyaretten sonra evden ayrılan Ülkü İnce, gazetecilerin ‘Muharrem bey neden katılmadı?’ sorusu üzerine, “Muharrem bey Ankara’da bir programa yetişmesi gerekiyordu. O miting yaparken ben bu boşluğu değerlendirdim. Başak hanımla kısa bir görüşmemiz oldu. Gayet güzel, bu siyasi bir görüşme değildi. İnsani bir görüşme, Başak hanım öğretmen biliyorsunuz. Ben de öğretmenim. Bir kadın dayanışması, bir öğretmen dayanışması şeklinde yaptık. Sayın Emine Hanım aynı durumda olsa onu da ziyaret ederdim. Sayın Karamollaoğlu’nun eşi aynı durumda olsaydı onu da ziyaret ederdim. Gayet güzel sohbet ettik, çıktık” yanıtını verdi.

selahattin demirtaş

Başak Demirtaş ise sosyal medya hesabından, kendisini ziyaret eden Ülkü İnce’ye teşekkür ederek, “Siyaset düşmanlıkları değil, dostlukları büyütmelidir. Seçimlerden sonra da herkes birbirinin yüzüne bakabilmelidir. Her şey oy değildir, oydan daha kıymetlidir insani değerlerimiz. Ülkü Hanım ve Gaye Hanım’a, dayanışma ve nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.