CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, iktidarın Kandil’e operasyon yapılacağı yönündeki iddialarının ‘ciddiyetsiz’ olduğunu belirtti.

CUMHURIYET HALK PARTISI CUMHURBASKANI ADAYI MUHARREM INCE FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce NTV canlı yayınında Ahmet Arpad’ın sorularını cevapladı.

Erdoğan’ın amacının Kandil’e operasyon değil, milliyetçi seçmenden oy devşirmek olduğunu ileri süren İnce, “Yapamayacağını da bal gibi biliyorum” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı, Gülen’in iadesi için ise 15 Temmuz gecesi öncesi, Adalet Bakanlığı’na gönderilen dosyanın 6 ay bekletildiğini iddia etti.

İnce, ‘İkinci turda nasıl bir yol izleyeceksiniz” sorusuna NTV’ye tepki göstererek, “Sizin ikinci turdaki tutumunuz ne olacak. Erdoğan’ın 16 mitingini baştan sona vermiştiniz. 77 mitingimden birinin tamamını vermemişsiniz” cevabını verdi.

İnce, seçilmesi durumunda bozulan sistemi düzeltmek için yetkilerini sonuna kadar kullanacağını belirtti. İnce, seçilmesi durumunda kaç yardımcı ve bakan atayacağı ve eğitimde gerçekleştirmeyi planladığı reformlara ilişkin de bilgi verdi.

İnce, hükümetin olası Kandil operasyonu hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

İnce’nin konuşmasından satır başları şöyle:

KANDİL’E OPERASYONU DESTEKLİYOR MUSUNUZ: Çok üzülüyorum. Mesele destek meselesi değil. Davul ile zurna ile operasyon olur mu. Biz geliyoruz kaçın demektir. Erdoğan’ın derdi Kandil falan değil, derdi seçim. Senin bunu meydanlarda oy devşirmek için yaptığını biliyorum. Yapamayacağını da bal gibi biliyorum. Sizin İran ile anlaşmadan ABD ile anlaşmadan bunu yapamayacağınızı ben biliyorum. Bunu siyaset için kullanmak yanlıştır. Erdoğan ve hükümeti ciddiyete davet ediyorum. Siyasete alet etmeleri orduyu yıpratır.

ERDOĞAN’IN SARAYINI YIKACAK MISINIZ: İşsizlik gençlerde yüzde 20’lere çıkmış. Böyle bir ortamdan nasıl çıkacağız. Bir devlet de bir insana benzer. Bir organ fazla büyür diğerleri küçülürse ucube ortaya çıkar. Tarım büyürken sanayi de büyüyecek. Topyekun bir kalkınma olması lazım. Önce zihniyet değişmesi lazım. Sara’ın yıkılması derken gerçekten yıkmaktan bahsetmiyorum. Biraz ciddi ol diyorum Erdoğan’a. O kadar para ödenmiş neden yıkayım? O saray düzenini yıkarım demek istiyorum. Kendisi bıldırcın yiyor, millete GDO’lu yiyecek yediriyorsun. Özgür ve konuşan bir Türkiye yaratacağız. Her mahallede kreş açacağız, çocuk kreşe anne işe. Kadın ve gençler hayata katılacaklar. Atıl olan değerlerimiz var. Sanayimiz, tarım alanlarımız gençlerimiz… İnsanlarımızı ruh lazım. Ben bazen aklımızla dalga geçtiğini düşünüyorum. Demek ki iş bulamayan gençlere çözümü yok. Bu vaatte bulunan birinin yüzde 1 oy almaması lazım.

CUMHURBAŞKANI SEÇİLİRSENİZ YETKİLERİN NE KADARINI KULLANACAKSINIZ: Cumhurbaşkanı seçilince düzeltmek için yetkileri sonuna kadar kullnacağım. Tek bir kişi yargı o, doktor o, bakan o. Bakanların bir etkisi yok yetkisi yok. Yargıyı tarafsız ve bağımsız bir hale getirmeliyiz. 3 ayda bağımsız ve tarafsız yargı kurmak mümkün. Güçler yarılığı olmadam olmaz. Eskisi de iyi değildi.

Eksikleri giderilmiş bir parlamenter sisteme geçeceğiz. Çökertilmiş kurumları restorasyon sürecinden geçireceğiz. 2 yıllık restorasyon sürecinde yetkilerimi kullanacağım.

İLK RESMİ DİLİ, İKİNCİ ANASININ EVİNDEKİ DİLİ ÖĞRETECEĞİZ: Dil ve din eğitimini önemsiyorum. Trabzon’da ne anlatıyorsam Diyarbakır’da onu anlatıyorum. İlk önce resmi dili öğreteceğiz. İkinci oalrak anasının evindeki dili öğreteceğiz. Üçüncü olarak en çok kullanılan yabancı dili öğreteceğiz. Eğitim sistemi bir kere değişecek ve orada kalacak. Eğitim modeli üzerinde taraflarla uzlaşarak karar vereceğiz. Öğretmenlikte mülakatı kaldıracağız. Mülakat varsa liyakat vardır

Türkiye’nin yeni bir anlayışa, vizyona ihtiyacı var. Sabit kur gibi ilkel yöntemlere başvurmayacağız. Yatırımcının önünü açacağız. Maç başladıktan sonra kural değişmeyecek AR-GE teşviki vereceğiz. Merkez Bankası bağımsız olacak, kamu disiplini sağlanacak.

[Via Gazete Duvar]