CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Diyarbakır’da katıldığı mitingde sözüne Ahmed Arif’in “İçerde” ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” şiirlerinden dizeler okuyarak başladı.

Muharrem İnce, konuşmasında tüm adayları ziyaret ettiğini belirterek, “Amacım milleti barıştırmak, amacım 80 milyonu bir şemsiye altında toplamak.” dedi.

day line photo

Sponsorlu

İnce, Diyarbakır’da da üç dil vaadini yineledi ve “çocuklarınıza resmi dil, anadil ve bir yabancı dil öğreteceğiz” cümlesini kurdu.

Peki Diyarbakırlılar İnce’nin bu konuşmalarını nasıl karşıladı?

day line photo

Muharrem İnce, miting meydanında kalabalık bir dinleyici grubuna hitap etti.

day line photo

İnce, miting sonrası HDP’nin Edirne cezaevinde bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ı evinde ziyaret edecek.

day line photo

BBC Türkçe’den Hatice Kamer, CHP’nin Diyarbakır mitingi öncesi kentteki seçim çalışmalarını izledi ve düşüncelerini aktardı.

day line photo

İşte Kamer’in Diyarbakır izlenimleri:

“CHP’li adaylar ilerleyerek Gazi Caddesi girişinde banka oturmuş üç adamı mitinge davet edip broşür uzatıyorlar.

Dört Ayaklı Minare sokağında CHP’lilerin broşür verdiği iki yaşlı adamın yanına gidiyorum bu sefer.

Biri verilen broşürü katlayıp cebine koyarken, diğeri adaylar gitmesinden sonra yere atıyor.

Broşürü cebine koyan koltuk değnekli adam “Hangisi Hayırlıysa o olsun” diyor. Arkadaşı ise en hayırlı adayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söylüyor.

DIYARBAKIR

“2005’e kadar Ben daha önce Karaoğlan’a (Bülente Ecevit) oy veriyordum ama şimdi Erdoğancıyım. Bu ülkeyi ancak o feraha çıkartır, diğerleri boştur. O tek tabancadır, benim için önemli olan AKP değil, Erdoğan’dır ve bu sefer de yine o kazanacak” diyor.

Elinde CHP broşürü olan iki genç ise, kız arkadaşlarıyla minarenin önünde fotoğraf çekiyorlar. Gençler, ilk turda HDP, ikinci turda CHP’ye oy vereceklerini söylüyorlar.

Adının Erkan olduğunu söyleyen gençlerden biri, “Diyarbakır’da HDP’nin barajı aşacağına inanıyorum, herkes HDP’ye verecek ama ikinci turda herkes CHP’ye oy verecek” diyor.

Kürtlerin neden CHP’ye oy vereceğini sorusuna ise şu yanıtı veriyorlar:

“16 yıl oldu, artık yeter. Bence artık birilerin dur demesi lazım, daha nereye kadar gidecek.”

Arkadaşı da HDP’nin barajı geçmesi halinde ikinci turda oyunun CHP’ye vereceğini belirtiyor.

CHP Diyarbakır üçüncü sıra milletvekili adayı Mehmet Şerif Doğru, Muharrem İnce’ye Diyarbakır’da büyük kabul gördüğünü anlatıyor.

“Ben şimdiye Diyarbakır’da bu kadar kabul gören bir lider bir politkacı görmedim.Herkeste Muharrem İnce’ye karşı bir sempati var. Artık insanlar cumhurbaşkanı sayın Erdoğan’a karşı onu alternatif görüyorlar, umutlarını ona bağlamışlar” diyor.

İkinci turda Muherrem İnce’nin Diyarbakır’da yüzde doksan oy alacağına inanıyor.

“Herkes ikinci turda umudunu sayın İnce’ye bağlıyor. Milletvekili seçiminde HDP’de baraj sorunu var diye, HDP’ye çıkacak oylar.”

Bu seçimden önce Kürtlerin CHP’ye mesafeli olduğunu kaydeden Doğru, İnce’nin varlığıyla bu mesafenin kalktığını, Kürt sorununun çözümü için bölgede İnce’nin samimiyetine yüksek bir inancın olduğunu ve bölgede AKP’nin büyük bir oy kaybı yaşayacağını savunuyor.”