CHP’deki olağanüstü kurultay tartışmaları sürüyor. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve CHP PM üyesi Gaye Usluer olağanüstü kurultay için toplanan imza sayısını açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu (FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI)

CHP’li muhalifler adına yapılan açıklamada kurultay için toplanan imza sayısı açıklandı. Muhalifler adına Gaye Usluer ve Yaşar Tüzün açıklama yaptı.

Usluer’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Pazartesi saat 17.00’a kadar imzaları toplamaya devam edeceğimizi duyurmuştuk. Ancak 81 ili temsil etmeyen, delegeyi temsil etmeyen il başkanlarının Ankara’da toplanmaları bizi bu saatlerde bir açıklama yapmaya itti.

9-10 Mart’ta yapılan tüzük kurultayında neye karşı çıktıysak, yine aynı noktadayız. Oradaki önergelerimiz kabul edilmiş olsaydı bizden umut bekleyen herkesin içi rahat olacaktı.

Yoldaşlık hukukunun temeli ortak ideolojiye inanmaktır. Bunu tek başına yapmayacağız. Bu ülkede demokrasi isteyen herkes adına, sayın Enis Berberoğlu için ve Eren Erdem adına bu mücadeleyi yapacağız.”

“32 il başkanımızı sayabildik”

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultay için 628 delegenin imza verdiğini açıkladı.

Yaşar Tüzün sözlerine şöyle devam etti:

“Pazartesi günü imza verme süresi sona eriyor. Bu süre tamamlandıktan 7 gün sonra imzalar genel merkeze teslim edilecektir. 129 imzanın olduğunu düşünmüyoruz. 81 ilimiz var, 81 il başkanımız var. 58 il başkanının beyanda imza var dense de fotoğrafta 32 il başkanımızı sayabildik. İl başkanlarımız şahşi düşüncelerini açıklamışlardır. İstanbul il başkanı vardır ama İstanbul’da 75 arkadaşımız imza verdi. Yine İzmir il başkanımız bildiride bulndu. Ama 27 delegemiz imza verdi. Konya il başkanımız vardı ama Konya’dan 21 arkadaşımız imza verdi.

Açıkçası sevgili il başkanlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Birçok ilden arandık. ‘Benim düşüncemi almadan açıklama yaptılar. İmza vereceğim’ diyen arkadaşımız çok oldu.

‘İmzanızı geri çekin’ tehdidini, şantajını duyuyoruz. Delegemiz asildir, esir değildir.

Bizim amacımız bir sayı yarıştırması değil. Türkiye’de rejim değişmiştir. CHP ‘nin tüzüğünün değişmesine kimse engel olamayacaktır.

WhatsApp’la gönderilen 69’dur. Gökhan Günaydın, ıslak imzalı belgesini ulaştıramadı. 69 tane fotoğrafı gönderilen belge mevcuttur.

Bize ulaşan ıslak imzalı belgelerimizi notere gidip tespit ettirdik. Bize ulaşan ıslak imzalı belge sayısı 559. Pazartesi günü 700’ü geçeceğini düşünüyoruz.”

CHP’li Tüzün, geçtiğimiz günlerde tüzükte yazan sürenin sonunda toplanan imzaların Genel Merkez’e teslim edileceğini açıklamıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise imza toplayan muhaliflerle ilgili olarak, “olağanüstü kurultay için imzalar toplandıysa getirsinler, genel merkez yerinde duruyor.” demişti.