Muğla’da altın yazmalı bir Tevrat ele geçirildi.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde ceylan derisi üzerine altın yazmalı Tevrat bulundu.

AA’dan Ali Rıza Akkır’ın haberine göre; Muğla’da, 700 yıllık olduğu düşünülen, ceylan derisi üzerine altın yazmalı Tevrat’ın satışı için 7,5 milyon liraya jandarma ekipleriyle anlaşan 4 şüpheli, düzenlenen bir operasyon sonucu yakalandı.

Tarihi eser kaçakçılarının 7 asırlık olduğu belirtilen Tevrat’ı satmaya çalıştığı istihbaratını alan jandarma ekipleri, şüphelilerle müşteri gibi irtibata geçip Tevrat’ın yanlış ellere geçmesini önledi.

Sponsorlu

İl ve Seydikemer Jandarma Komutanlığı ekipleri, Tevrat’ın satışı için 7,5 milyon liraya anlaştıkları zanlılarla Karadere Mahallesi’ndeki sahilde bir araya geldi.

Jandarma, düzenlediği operasyonda Sadettin U, Selahattin U, Zahit Ç. ve İlker A’yı gözaltına aldı.

Yapılan aramalarda 700 yıllık olduğu aktarılan ve ceylan derisi üzerine altın yazmalı Tevrat satmaya çalışılırken ele geçirildi.

Seydikemer Jandarma Komutanlığına bağlı Eşen Karakol Komutanlığındaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Sadettin U, çıkarıldığı mahkemece “tarihi eser kaçakçılığı” suçlamasıyla tutuklanırken, diğer zanlılar ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tevrat’ın incelenmek üzere Fethiye Müze Müdürlüğüne teslim edildiği belirtildi.