TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen ve kabul edilen müftülere nikah yetkisi veren düzenlemede AK Partili vekillerin verdiği önergeyle değişikliğe gidildi.

Tasarının “müftülere nikah kıyma yetkisi”, önergeyle “müftülük” olarak değiştirilerek, imamlara da nikah kıyma yetkisi verildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, “Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir” dedi.

İçişleri Komisyonu’nda görüşülen yasa tasarısında; müftülere nikah kıyma yetkisi veren maddedeki “evlendirme memurlarının arasına il ve ilçe müftüleri” ifadeleri, verilen önergeyle “il ve ilçe müftülükleri” diye değiştirilerek kabul edildi.

Sponsorlu

Mahmut Tanal açıklamalarına şöyle devam etti; “Tasarı geldiği gibi geçmedi, il, ilçe müftüsü yerine “müftülüklerine” ibaresi eklenerek nikah imama indirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun” ile “Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatı İmza Yetkileri Yönergesi”nde yer alan “imza yetkisi verilenler, sınırlarını açıkça belirtmek ve yazılı olmak şartıyla yetkilerinden bir kısmını astlarına devredebilir” ifadelerine dikkat çeken Tanal, “Müftülük, yetkilerini ne kadar imam varsa devredebilir. Laikliğin içini boşaltarak anayasayı ihlal ediyorlar. Bu laik hukuk devletine karşı bir meydan okumadır” dedi.

Komisyonda kabul ediliş şeklini de hukuksal olarak eleştiren Tanal, “müftü”yü, “müftülük” yaparak, sağ gösterilip sol vurulduğunu, bunun kanun yapma tekniğine uygun olmadığını söyleyerek, “Kanun yapma korsanlığı” ifadesini kullandı.

Medeni nikahın kadının güvencesi olduğunu, bu yetkiyle kadınların güvencesiz duruma getirileceğini ve kadın haklarında bir geri adım olduğunu söyleyen Tanal, “Bu tasarı, çocuk yaştakilere de imam nikahı kıyılması durumunu yasaya uygun hale getiriyor. Dolaylı, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af maddesidir.” açıklamasını yaptı.

Komisyon üyesi Bolu milletvekili Tanju Özcan, komisyonda bunun “Hristiyanlıkta papazların evlendirme yetkisi var” diye savunulduğunu belirterek, papazlarla imamların aynı kategoriye konamayacağını, papazların ruhban sınıfı üyesi olduğunu ancak bizde böyle bir sınıf olmadığını kaydetti. Fransa gibi laik ülkelerde papazların nikah kıyma yetkisinin olmadığına dikkat çeken Özcan, “Yetki olan ülkelerde ise bu yetkinin geri çekilmesi tartışılıyor. Hatta bazı kiliseler var olan yetkilerini kullanamıyor” dedi.

Osmanlı döneminde dahi din adamlarında bulunan evlilik kayıtlarının tutulması yetkisinin bir padişah kararnamesiyle kadılara yani mahkemelere verildiğini açıkladı.