Bu içerikte TP-Link, ZTE, Zyxel ve Airties marka modeminizi nasıl kurabileceğinizi anlattık.

Modeminizin kurulum işlemlerine başlamadan önce kablo bağlantılarınızın doğru olduğundan emin olun. Kuruluma başlarken modem ile kablosuz (Wlan) veya kablolu (genellikle sarı kablo) bağlantı sağlamanız gerekir.

Modem arayüzüne girebilmek için internet tarayıcınızı (Chrome, Firefox, Yandex, İnternet Explorer) açarak adres satırına ‘192.168.1.1‘ yazın ve enter tuşuna basın karşınıza gelen arayüzde username alanına küçük harfle ‘admin’ yazın password alanına tekrar ‘admin’ yazarak girişe tıklayın.

Eğer daha önce farklı bir şifre oluşturulduysa arayüze giriş yapılamıyorsa modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Fabrika ayarlarınıza dönmek için modeminizin reset düğmesine on saniye basarak bekleyin ve düğmeyi bırakın bu işlem yapıldığında modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

Sponsorlu

Modem arayüzüne ulaştınız. Sonraki adımları modem markanıza uygun olarak aşağıdaki talimatlara göre devam ediniz.

Not: Bu adımları uygulayarak benzer şekilde Huawei modem kurulumunuzu da yapabilirsiniz.

TP-Link Modem Kurulumu

Sayfada modem ayarlarını yapılandırmak için üst tarafta yer alan hızlı kurulum butonunu tıklayın. Açılan sayfada yer alan ”Sihirbazı Çalıştır” butonuna tıklayarak kurulum işlemlerini kolayca yapabileceğiniz sihirbazı çalıştırın. Açılan küçük pencerede ileri butonuna tıklayın.

İkinci şamada bulunduğunuz konuma uygun olarak saat dilimini seçin ve ileri butonuna tıklayın.

Üçüncü aşamada bağlantı tipini ”PPPoE/PPPoA” olarak tercih edip ileri butonuna tıklayın.

Dördüncü aşamada kullanıcı adı ve şifre alanlarına internet sağlayıcınız tarafından SMS ile gönderilen bilgileri yazmanız gerekiyor. ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak sesli yanıt sistemi üzerinden SMS olarak alabilir ya da müşteri temsilcisi ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifrenizi yazarken Türkçe karakter kullanmayın ve kullanıcı adınızın sonuna internet sağlayıcınızın belirlediği uzantıyı yazdığınızdan emin olun.

Aynı sayfada yer alan VPI değerinin 8, VCI değerinin 35’e bağlantı alanını ”PPPoE LLC” olarak seçin ve ileri butonuna tıklayın.

Bu aşamada modeminizin kablosuz bağlantı ayarlarını yapılandıracağız. Access Point alanı ”etkin” seçili olarak kalmalı. Eğer kablosuz bağlantınızı kullanmak istemiyorsanız ”devre dışı” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Kablosuz bağlantınıza bir isim vermek istiyorsanız ”SSID” alanına istediğinizi yazmanız yeterli olur. Kablosuz ağınıza şifre oluşturmak istiyorsanız doğrulama türü alanında yer alan seçeneklerden birini tercih edin. Bu işlemi yaptığınızda kablosuz ağınıza şifre oluşturabilmek için aynı sayfaya bir alt menü açılacaktır.

Şifreleme alanında değişiklik yapmadan geçerek ”Ön Paylaşımlı Anahtar” kısmına 8 ila 63 karakter arası bir şifre girin ve ileri butonuna tıklayın.

Son aşamada ayarlarınızı tamamlamak için yine ileri butonuna tıklayın. Ekranda ”Değişiklikler Kaydedildi” yazısını gördüğünüzde kapat butonunu tıklayın. Modem ayarlarınız tanımlanmış olacaktır.

ZTE Modem Kurulumu

Açılan arayüzde modem ayarlarınızı yapılandırmanız için sol üst tarafta bulunan ”WAN Setting” butonuna tıklayın.

Açılan sayfada aldığınız hizmet türünüze (ADSL, VDSL) göre içeriği genişletin. Ekranda bulunan PPP alanında internet sağlayıcınız tarafından gönderilen kullanıcı adınızı username kısmına, şifreyi de password kısmına yazın. Ve sağ alt tarafta bulunan ”Apply” butonuna tıklayarak kaydedin.

Kablosuz ağ yapılandırmanız için sol üst tarafta bulunan ”home” butonuna tıklayın. Bu sayfada sol altta bulunan WLAN Setting‘e tıklayın ve açılan sayfayı yana kaydırarak WLAN SSID alanını genişletin.

Kablosuz bağlantınıza isim vermek istiyorsanız SSID kısmına Türkçe karakter kullanmadan bir şey yazmanız yeterli olacaktır.

Zyxel Modem Kurulumu

En baştaki talimatlardan sonra karşınıza gelen şifre alanına 1234 yazın ve sisteme giriş butonuna tıklayın.

Eğer daha önce şifre oluşturulduğu için arayüze giriş yapamıyorsanız modeminize reset atarak fabrika ayarlarına geri dönebilirsiniz. Power ışığınız sönene kadar modeminizin reset tuşuna basılı tutun bu uygulama fabrika ayarlarına döndürmüş olacaktır. Şifre değiştir sayfasında modem arayüzüne erişmek için kendi belirleyeceğiniz şifreyi de kullanabilirsiniz. Şifrenizin 1234 olarak kalmasını istiyorsanız Vazgeç butonuna tıklayın.

Kurulum işlemlerini gerçekleştireceğiniz modem ara yüzüne ulaştınız. Modem ayarlarını yapılandırmak için modem arayüzünün sol üstünde yer alan butonuna tıklayın. Gelen ekranda hiçbir işlem yapmadan ağ butonu altında açılan Geniş Alan Ağı butonuna tıkladığınızda karşınıza modem ayarlarını yapılandıracağınız bir ekran geliyor.

Bu ekranda kapsülleme alanının PPPoE, çoklama alanının LLC olarak seçili olması gerekli. Kullanıcı adı ve şifre alanına internet sağlayıcınız tarafından SMS ile gönderilen bilgileri girin.

Bu adımdan sonra modem alt panelindeki internet ışığı yanar ve kurulumunuz gerçekleşmiş olur.

Modeminizin kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için modemi arayüzünün sol tarafında yer alan menüsüne ardından Kablosuz Ağ alt menüsüne tıklayın.

Çıkan ekranda Kablosuz LAN Etkin seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Kablosuz Ağ alanına modeminize vermek istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Güvenlik Modu alanına ”WPA_PSK” seçin. Otomatik anahtar oluşturmayı aktifleştir seçili duruyorsa bunu kaldırın.

Ön Paylaşımlı Anahtar alanına giriş yapabilmek için kullanacağınız bir şifre yazın. Şifrenizi unutmayın. Eğer unutursanız modeminizin reset tuşuna basarak fabrika ayarlarına geri döndürebilir ve yeniden kurulum yapabilirsiniz. Modem kurulum işleminiz tamamlanmış olur.

Airties Modem Kurulumu

Ekranda çıkan şifre kısmını boş bırakıp tamam butonuna tıkladığınızda modem arayüzüne ulaşabilirsiniz.

İlk adımda modem bilgilerinin yer aldığı ana sayfada modem ayarlarınızı yapılandırmak için ”İnternet” butonuna tıklayın. Daha sonra gelen ekranda hiçbir işlem yapmadan internet ayarları butonuna tıkladığınızda karşınıza modem ayarlarınızı yapılandıracağınız ekran geliyor.

Düzenle butonuna tıklayarak geldiğiniz ekranda alt protokol alanının PPPoE ve encapsulation kodunun da LLS olarak seçilmesi gerekiyor.

(Aynı ekranda VPI değerinin 8, VSI değerinin 35 olduğundan emin olun. Kullanıcı adı ve şifre alanlarına internet sağlayıcınız tarafından SMS ile gönderilen bilgileri yazmanız gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak sesli yanıt sistemi üzerinden SMS olarak alabilir ya da müşteri temsilcisi ile görüşerek öğrenebilirsiniz.)

Modeminizin kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için sol kısımda bulunan Kablosuz menüsüne tıklayın. Kablosuz ağ alanının etkin olarak işaretli durduğundan emin olun. Alt menüden kablosuz ağ ayarlarına tıklayın.

Kablosuz ağ adınızı belirlemek için SSID alanına modeminize vermek istediğiniz ismi yazabilirsiniz.

Güvenlik alanının WPI+WPI2 olarak seçili olduğundan emin olun. Şifre alanına kablosuz erişebilmek için bir şifre yazın. Şifrenizi unutmayın.

Eğer unutursanız modeminizin reset tuşuna basarak fabrika ayarlarına geri döndürebilir ve yeniden kurulum yapabilirsiniz. Modem kurulum işleminiz tamamlanmış olur.

(İnternet sağlayıcınızdan kastımız tarife anlaşması yaptığınız firmadır. bkz: Superonline, TTNET, Turknet vb.)