Bugün Mısır’da tarihin en kanlı saldırılarından biri gerçekleşti.

Mısır’ın Sina yarımadasının kuzeyindeki El Ariş kentinin batısında el-Abid kasabasındaki El Rawda camiine düzenlenen bombalı saldırıda savcılığın verdiği bilgilere göre en az 235 kişi yaşamını yitirdi.

Mısır’da camiye saldırı

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri yaralı sayısının 130’u aştığını aktardı. Saldırıda yaralanan kişilerin bazıları ağır şekilde yaralandığı için sonradan yaşamlarını yitirenlerin de olabileceği belirtildi.

Sponsorlu

Camiye saldıran saldırganların, patlamadan sonra cemaatin üzerine ateş de açtığını gelen bilgiler arasında.

BBC Türkçe’nin aktarıdığı bilgilere göre, devlet televizyonu Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el Sisi’nin saldırıdan kısa süre sonra bir güvenlik toplantısı düzenlediğini ve hükümetin üç günlük yas ilan ettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Halid Megahid televizyonda yaptığı açıklamada en az 25 ambulans ile yaralıların El Ariş’in hastanelerine taşındığını aktardı.

 

Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son yıllarda yer yer IŞİD mensuplarıyla çatışmaya giriyor. IŞİD 4 yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.

IŞİD Şüphesi

IŞİD terör örgütü

Saldırılarını şimdiye kadar daha çok güvenlik güçlerine ve onlarla işbirliği yapmakla suçladıkları sivillere yönelten IŞİD, aynı zamanda Mısırlı Hristiyanların kiliselerine ve hacılarına yönelik eylemlerle Sina’nın dışında da güçlenmeye devam ediyor.

IŞİD’in hedefleri arasında Sufiler de var ve bölgede cihatçılara karşı savaşan Bedevi milislerin aşiret liderlerinden biri, saldırıya uğrayan camiin Sufilerin gittiği bir ibadet yeri olarak bilindiğini belirtti.

Cihatçılar daha önce yaşlı bir Sufi lideri kaçırarak onu büyü ile uğraşmakla suçlayıp başını kesmişler, kaçırdıkları bir kısım Sufi sivili ise ‘pişmanlık getirdiğini’ söyleyerek serbest bırakmışlardı.

Mısır IŞİD’in yanısıra komşusu Libya’da üslenen El Kaide bağlancılı cihatçılarla da çatışıyor. Ensar ül İslam grubu Ekim ayında Mısır’ın batısındaki çölde kurduğu pusuda 16 polis öldürmüştü.

[Via BBC Türkçe]