Milli Takım’ın yeni teknik direktörü belli oldu. TFF, Mircea Lucescu ile 2+1 yıllığına anlaştı.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’le de görüşen Mircea Lucescu’nun tercihi A Milli Takımı oldu. İmza töreni 4 Ağustos 2017 Cuma günü saat 14.30’da Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde yapıldı.

Mircea Lucescu’nun Türkiye Yılları

Futbol hayatına 1961 yılında Școala Sportivă 2 Bukarest takımında başlayan Lucescu, 2000 yılında Galatasaray’a transfer olarak Türkiye’ye ilk adımını attı.

2000-2001 Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final maçında Real Madrid’le karşılaşan Galatasaray maçı 2-1 kazanmıştı. Galatasaray, tarihinde ilk kez Süper Kupa’yı kazanırken, Lucescu da kariyerinin ilk Avrupa Kupası’nı kazanmıştı.

Sponsorlu

Lucescu, Galatasaray’ın UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki en başarılı performansını göstermesini ve çeyrek finale çıkmasını sağladı. Galatasaray Türkiye Kupası’nda da yarı finale yükseldi. Bir sonraki sezonda Galatasaray, uzun süre lider kalıp ligi şampiyon olarak tamamladı. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de başarılı performans sergileyen Galatasaray, ikinci tura yükseldi.

Lucescu Galatasaray’da

Galatasaray daha sonra, eski teknik direktörü Fatih Terim’i tekrar göreve almak için Mircea Lucescu’nun görevine son verdi. Lucescu da Beşiktaş’a transfer oldu. O dönem ligde şampiyonluğunu ilan etti. Beşiktaş, UEFA Kupası’nda çeyrek finale çıkarak, tarihlerinin en büyük başarısına Lucescu sayesinde imza attılar.

Daha sonra Lucescu, hem Türkiye Futbol Federasyonu ile hem de Türkiye futbol medyası ile sorunlar yaşadığından sezon sonunda ülkeyi terketti.

Mircea Lucescu

Rıdvan Dilmen’de Lucescu tepkisi

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen Milli takımın başına Lucescu’nun getirilmesine çok sert tepki verdi.

Dilmen; “Mircea Lucescu deneyimli bir teknik direktör. Türkiye Milli Takımı’nda da başarılı olabilir. Ancak bugün Türk futbolunun teknik direktör ve federasyon açısından ölüm günüdür. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) sadece Şenol Güneş ile görüşüyorsunuz, olmuyor. Başka Türk teknik neden direktöre gitmiyorsunuz? Abdullah Avcı, Aykut Kocaman, Mustafa Denizli ve diğer nice Türk teknik adamların ismi eğer Milli Takım niçin geçmiyor?

Bugünün tarihini yazın. Dünyada hiçbir ülke başka takım teknik direktörü ile Dünya Şampiyonluğu yaşamamıştır. Türkiye Futbol Federasyonu’nu Türk futbolunun geleceğine dinamit attığı için kınıyorum.” açıklamasında bulundu.