Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan MGK, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapıldı.

Düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı ardından yazılı açıklama yapıldı. Toplantı 4 saat sürdü ve önemli konularla ilgili açıklamalar yapıldı.

Gerçekleştirilen toplantı ardından yapılan açıklamada, OHAL’in uzatılmasına dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi. “Suriye ve Irak’ta PYD unsurlarının kullanımı huzur getirmez” denilen açıklama metninde ‘terörist ilan ettiğimiz gruplara destek dostluğu zedeler’ ifadelerine yer verildi.

Avrupa’yla yaşanan kriz masadaydı

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında yaşanan siyasi kriz hakkında açıklama yapıldı:

Sponsorlu
“Son günlerde Türk siyasetçi ve devlet adamlarına karşı bazı Avrupa ülkelerinde muhatap hükümetlerce sergilenen uluslararası hukuk kurallarına ve diplomatik teamüllere aykırı tutum ve davranışlar ile bu kapsamdaki İslam karşıtı ırkçılık faaliyetleri değerlendirilmiştir. Devletimizin fiziki saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızın hak ve hukukunun müdafaası hususunda alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir”
Türkiye’nin Cerablus’taki Fırat Kalkanı Operasyonundan görüntüler Bülent Kılıç via AFP

Fırat Kalkanı Harekatı sonuçlandırıldı

22.30 Başbakan Binali Yıldırım: Fırat Kalkanı Harekatı bitti. Bundan sonra ihtiyaç olması halinde yapılacak yeni harekat başka bir isimle anılacak

Toplantı sonrasında Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili de bir açıklama yapıldı:

“Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir”