CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da içinde bulunduğu CHP heyeti, 3. havalimanı inşaatına alınmadı.

Heyet, jandarmanın özel güvenlik önlemi aldığı bölgeye alınmadı.

Ağbaba, “Milletvekilleriyle işçiler arasına panzerleri koymuşlar. Jandarma ‘işçiler gayet iyi şartlarda çalışıyor!’ diyor. ‘O zaman girip içeride biz görelim’ dediğimizde ‘Valilik izin vermiyor’ diyorlar. Neyi saklıyorsunuz? Kimden saklıyorsunuz?” diye sordu.

Sponsorlu

İstanbul Valisi Vasip Şahin dün akşam yaptığı açıklamada şantiyede 401 işçinin gözaltına alındığını, Pazar sabah itibarıyla 275 işçinin serbest bırakıldığını açıklamıştı:

“Diğerleriyle ilgili işlemler devam ediyor. Onların arasında suça karışanların dışındakiler mutlaka başsavcılarımızın titiz incelemeleriyle salıverilecektir. İşveren tarafı hızla belirtilen sorunların giderilmesi noktasında çalışmaya başladılar. O sorunların giderilmesi ve taleplerin karşılanması noktasında bizim de aracılığımızla bir an önce düzeltme çabalarına başladılar.

Cuma günü sabah saatlerinde çalışanlarımızın servis hizmetinin gecikmesine bağlı olarak bir takım talepleri oldu. Buna bağlı olarak oradaki taleplerin ve hareketliliğin koordinesi noktasında iki kaymakamımız ve jandarma il komutanımız 3. Havalimanı’nın inşaat sahasına gittiler.

Diğer yandan HDP Milletvekili Oya Ersoy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada hafta sonu Kadıköy’de inşaat işçileriyle dayanışma eyleminde gözaltına alınanların serbest bırakıldığını söyledi.