Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), af teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Af teklifi konusunda AK Parti ile MHP arasında henüz tam bir mutabakat sağlanamazken, uyuşturucuyla mücadelenin sembol isimlerinden İsa Altun, “Tasarının yasalaşması halinde tam 50 bin 856 zehir tacir serbest kalacak” uyarısında bulundu.

MHP’nin uzun bir süredir dillendirdiği ve sonunda TBMM Başkanlığına sunduğu af teklifi 19 Mayıs 2018 öncesi işlenen suçları ve bu suçlardaki cezalarda 5 yıllık indirimi kapsıyor.

Sponsorlu

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞI?

Af kapsamı dışına alınan suçlar devlet güvenliğine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, soykırım ve insanlığa karşı suçlar, kasten adam öldürme suçları, vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar kapsam dışında yer alıyor. İşkence ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar da af kapsamına alınmadı.

TORBACILAR AF KAPSAMINDA

Teklifte cezasından indirim alabilecek suçlular kapsamında uyuşturucu ticaretiyle uğraşan ve haklarında dava açılan 50 bin 856 kişi de bulunuyor. MHP’li yöneticiler, cezada indirimden yararlanacakların çocuk yaştaki ‘torbacı’ denilen kişiler olduğunu ve onların sorunlarına dikkat çekmek için bu teklife dahil edildiğini söylüyor.

NARKOTİK UZMANI TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan uyuşturucuyla mücadelenin sembol isimlerinden İsa Altun, “Dileğimiz analar ağlamasın, yürekler yanmasın. Umarız ki torbacilar bu kapsamdan faydalanmaz. Uyuşturucu ticaretini zaten çok büyük ölçüde terör örgütleri yapıyor. Uyuşturucu satıcısı zaten teröre hizmet veriyor. Uyuşturucuya ödenen paralar terör örgütlerine gidiyor ve elde edilen gelir örgütlere silah ve bomba olarak dönüyor. Torbacılara af, en çok onlara yarayacaktır. Mecliste af tasarısı görüşülürken eminim tüm milletvekilleri bu konuya gereken duyarlılığı gösterecek ve zehir tacirlerinin tekrar sokaklara dönmesine izin verilmeyecektir” şeklinde konuştu.