2018’de 100.5 milyon lira hazine yardımı alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), bu yardımdan artan ve dolara çevirdiği tasarruflarını önceki gün TL’ye çevirmişti.

MHP’nin bu döviz satışından ne kadar kar elde ettiği ise merak konusu oldu.

MHP Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MHP Genel Merkezi’nin döviz hesaplarını bozdurduğunu söyledi.

Devlet Bahçeli’nin talimatıyla, geçtiğimiz Cuma akşamı döviz hesaplarının Türk lirasına dönüştürülmesi kararını aldıklarını belirten Karakaya, “İlk mesai günü olan Pazartesi günü itibarıyla döviz hesaplarının Türk lirasına dönüştürülmesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu işlemin amacına hizmet edebilmesi için bankaların nakit planlamaları başta olmak üzere, vade durumları ve diğer teknik konular da dikkate alınarak süreç en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Bu davranışın benzer kurum ve kuruluşlara da örnek olması dileğimle saygılarımı sunarım” diye konuştu. Ancak, kaç dolar bozdurulduğu hakkında bilgi verilmedi.

Karakaya’nın MHP‘nin kasasında hazine yardımı dışında para olmadığını açıklaması, MHP’nin 2018’de aldığı hazine yardımı miktarını ve kur değişiminden sağladığı kazancı da gündeme getirdi.

MHP Ne Kadar Kar Elde Etti? 

MHP genel merkezi

Cumhuriyet’in haberine göre, MHP’nin 2018 yılı içinde aldığı 100.5 milyon liralık hazine yardımının ne kadarını seçim kampanyasında harcadığı ve ne kadarını dolara çevirdiği bilinmiyor.

Bahçeli’nin hazine yardımının yaklaşık yarısını artırdığı düşünülürse, MHP’nin yaklaşık 50 milyon lirası bankalarda değerlendirildiği tahmin ediliyor.

MHP bu paranın tamamıyla dolar aldıysa, kurdan büyük bir kâr elde ettiği hesaplanıyor. 15 Haziran 2018 itibariyle dolar/TL kuru 4.73 seviyesindeydi. MHP‘nin doları bozdurduğu 14 Ağustos 2018’de ise dolar 6.80 TL’den işlem görüyordu. Bu durumda MHP, Haziran ayında 4.73’ten 50 milyon TL’lik dolar alıp önceki gün 6.80’den bozdurduysa, dolar alım satımından yaklaşık 22 milyon TL kâr etmiş görünüyor.

(Tabi buradaki rakamlar resmi olmasa da tahminen en gerçekçi şekilde hesaplanmıştır.)

MHP HAZİNE’DEN 100.5 MİLYON LİRA YARDIM ALDI

Bu yılın ocak ayında AK Parti’ye 139 milyon lira, CHP’ye 71 milyon lira, MHP ‘ye 33,5 milyon lira ve HDP’ye 30 milyon lira Hazine yardımı ödemesi yapıldı.

Seçim kararının yürürlüğe girmesinin ardından Haziran ayında da AK Parti 278 milyon lira, CHP 142 milyon lira, MHP 67 milyon lira ve HDP de 60 milyon lira daha Hazine yardımı aldı.