Mardin’in Derik ilçesi Ballıbaba ve Sisan köylerinde 2015 yılında Kaya ve Özyılmaz aileleri arasında arazi anlaşmazlığı sebebiyle çıkan kavgada dört kişi yaşamını yitirmiş, altı kişi yaralanmıştı. Kavgada yer alan ve suça karışan birçok kişi tutuklanmıştı.

Daha sonra Sisan köyü ormanlık arazisinde bir kişi öldürüldü. Ama karşı aile bunu üstlenmedi.

İki aile arasında daha fazla sayıda insanın yaşamını yitirmemesi için bu köylerin bağlı olduğu Metina Aşireti devreye girdi.

Diyarbakır’da faaliyet yürüten Metinalılar Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği Barış Komisyonu üç buçuk yıldır iki aile arasında barış sağlamak için büyük bir çaba harcadı. Bu çabalar, Pazar günü Ballıbaba köyünde gerçekleşen barış töreni ve yemeği ile sonuçlandı.

Barış misyonu üstlenen dernek yöneticileri hem bölgenin, hem coğrafyanın barışa ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

BBC Türkçe’den Hatice Kamer bölgeye gidip bu barış yemeğini izledi:

Köyün ortasına kurulan çadırların önünde, rusipî (kanaat önderi) olarak kabul edilen yaşlılar, alimler ve köyün önde gelenleri, ziyaretçileri tek tek karşılayarak el sıkıyorlar.

40 derecelik sıcağa rağmen köy yas evi çevresine kurulmuş çadırlarda barış törenini bekleyen insanlar sabahın erken saatlerinden beri burada.

“Barışma Töreni” sırasında çevre köylerden de katılımın olması ile meydanda yaklaşık beş bin kişi toplandı.

Kadınların hiç olmadığı barış programı, dini bir merasim havasında gerçekleşti. Toplumda sözü geçen ve “seyda” olarak anılan din alimleri peygamberin barışa dair hadislerini anlatarak bunun dindeki önemine dair konuşmalar yaptılar.

Köyden konuştuklarım, bu kan davasının daha fazla insan ölmeden sona ermiş olmasına çok sevindiklerini, bu sorunun ortadan kalkmasıyla köyün rahat bir nefes aldığını ifade ettiler.

Metina Aşireti lideri Mehmet Şerif Temelli ve kan davalı Özyılmaz ailesinden onlarca kişiyi Metina Derneği yöneticileri karşılıyor. Temelli, barışın önemine dair kısa bir konuşma yapıyor, barışan ailelere ve barışmaları için çaba sarf eden herkese teşekkür ediyor.

Şerif Temelli’nin ismini bir süre önce yine bir başka barışma etkinliğinde duymuştuk.

Temelli ailesinin, Ahmet Türk’ün ailesi ile devam eden 35 yıllık kan davası, Şerif Temelli ve Ahmet Türk’ün öncülüğünde iki yıl önce barış ile sonuçlanmıştı.

Birden fazla imam, karşılama sırasının başına geçerek ilahiler okudu. Kan davalı ailelerin üyeleri havada tutulan Kuran’ı Kerim’in altından geçti.

Böylece Kuran üzerine edilen yemin ile kanlılar husumetlerini geride bırakmayı kabul etmiş oldu. Kan davalı aileler Kuran’ı Kerim huzurunda el sıkışarak barıştı.

Üzerinde barış yazılı tişört giyen çocukların uçurduğu barış güvercinleri ise günün ruhuna denk düşen bir başka görüntüydü.

Beş binden fazla insanın katıldığı Barış yemeği için 10’dan fazla büyük baş hayvanın kesildiği belirtildi.

Diyarbakır’ın merkez Sur, Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Dicle, Eğil ve Çınar ilçelerinde birçok köy ve mezrada üyesi bulunan Metina, bölgenin bir çok il ve ilçesine, İstanbul, Adana, Osmaniye, Mersin, Ankara gibi kentlere de yayılmış aşiretlerinden biri.

[Via BBC Türkçe]