Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Washington Post gazetesine mulaakat verdi.

Mesut Barzani, ABD’nin en saygın gazetelerinden Washington Post’a konuştu: “Bağımsız Kürdistan dedikodu veya bir hayal değildir gerçeğin ta kendisidir ve bunun için her mücadeleyi vereceğiz” ifadesini kullandı.

ABD’de göreve başlayan yeni yönetimine ve Başkan Donald Trump’a IŞİD’in bitirilmesine yardımcı olacaklarını vurgulayan Barzani, IŞİD ile mücadelenin, askeri ve ideolojik olmak üzere iki boyutunun olduğunu belirterek radikalizm ve şiddetin tamamen ortadan kaldırılması için her iki boyutuna da aynı derecede önem verilmesi gerektiğini söyledi.

ABD’nin geçmişteki hatasını tekrarlayıp Musul’un kurtarılmasından sonra çekilmemesi gerektiğinin önemli olduğunu söyleyen Barzani, “Çünkü eğer ABD çekilmeseydi DAİŞ ve benzeri radikal grupların da başkaldıracak fırsatı bulamazdı. Belki de Musul bu kadar basit düşmeyecekti.” şeklinde konuştu.

Sponsorlu
Kürt Peşmergeler

Mesut Barzani, Kürt davasının, Kürt devriminin, “bağımsız Kürdistan’ı kurmak” amacıyla başladığını ve buna dair mücadelenin asla sona ermediğini ifade ederek bu amacın gerçekleştirilmesiyle görevlerinin sonuna gelineceğini de söyledi.

Kaynak: K24