Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Mesut Barzani, Kerkük’te yaşanan gerilim sonrası bir araya geldi.

Irak’ın şuan ki Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kerkük vilayetinde meydana gelen askeri hareketliliği değerlendirmek amacıyla Süleymaniye’nin Dokan ilçesinde bulunan bir otelde toplantı yaptı.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve KBY Başkanı Mesut Barzani

Düzenlenen toplantıya aynı zaman KDP ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) üyeleri de katıldı.


Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıya ilişkin bilgileri Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami, sosyal medya hesabından duyurdu.

Sponsorlu

Hawrami, ‘KDP ve KYB toplantısında Haşdi Şabi’nin son askeri hareketliliği ve referandum meselesinin‘ ele alındığını ifade etti.

Yüksek düzeyde gerçekleştirilen toplantıya ilişkin bilgi veren Barzani’nin Başdanışmanı toplantıda, Kerkük vilayetinde meydana gelen askeri hareketliliğin de ele alındığını belirtti.

Hawrami ayrıca, Bağdat yönetimi ile KDP arasında tek taraflı görüşmelerin gerçekleşmeyeceğini belirterek ‘eğer bir görüşme gerçekleşecekse bütün Kürdistan partilerini temsil eden delegasyon oluşturulacak‘ dedi.

Hawrami, KDP’nin referandumun iptal edilmesini hiç bir koşulda kabul görmeyeceğini de açıkladı.

Bundan dolayı toplantının amacı ‘referandumu iptal etmek‘ değil, bölgede iki ülke arasında meydana gelen krizin diyalogla çözülmesine imkan vermek olduğu anlaşılıyor. Çünkü; Barzani daha önce yaptığı açıklamada, ‘Referandumun hiç bir şekilde iptal edilmeyeceğini‘ belirtmişti.

Öte yandan Kerkük halkı, Peşmerge ve Haşdi Şabi güçleri arasında dün gece çıkması muhtemel çatışma sebebiyle gergin bir gece geçirdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Haşdi Şabi çatısı altındaki Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amiri konuya dair yaptığı açıklamada ‘Peşmerge’ye saldırı emri almadıkları ve bu yöndeki tüm haberlerin asılsız olduğunu’ belirtti.

Ayrıca Irak ordusunun Peşmerge güçlerine verdiği sürenin sonuna gelindi. Fakat Kerkük Valisi’nin yaptığı açıklama göre, Peşmerge’nin çekilmeye niyeti yok.

[via Twitter]