Tiyatro ve sinema oyuncusu Mert Fırat, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasındaki polisin sert müdahalesine tepki gösterdi.

Ünlü oyuncu Twitter’dan yaptığı paylaşıma gelen tepkilere yönelik ise açıklama yaptı.

“700 hafta kaç yıl eder?” diye soran Fırat, “Siyaseti bir tarafa bırak, kendine sor; her güne evladının yüzünü tekrar görmek umuduyla uyanan bir anne, 14 yılın ardından artık kemiklerine razıyken, dayak yiyor bu adil midir? Yalan, riya, acısını bilmediğin anneye yetmiyor, gerçek bir cevap verilmeli!” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

Oyuncu Fırat bu ifadeler yüzünden kendisine gelen tepkilere ise şu yanıtı verdi:

“Hiç bir siyasi partiye oy verdiğimi beyan etmedim! Bir takım sözde stratejistlerin partilerine taraf oluşturmak için kurduğu ve trolleriyle beslediği fakat mutlak bir gün ortaya çıkacak binlerce algı yönetiminden biri bu yapılan;) Yalan haberlerle de türlü mahkemede hesaplaşalım.”

Via Haber Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Cumartesi Anneleri’nin her hafta gerçekleştirdiği eylemlerin 700. sünün bu cumartesi “Beni bul anne” çağrısıyla düzenlenmesi planlanmış fakat Beyoğlu Kaymakamlığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla eylemi yasaklamıştı.

Cumartesi Anneleri ve onlara güç vermek isteyenler yine de Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelirken, polis toplananlara sert müdahalede bulunmuş, yaklaşık 50 kişi gözaltına alınmalarının ardından akşam saatlerine doğru serbest bırakılmıştı.