Rahip Brunson krizi ile birlikte Türk Lirası, Dolar karşısında büyük değer kaybı yaşamaya devam ederken Merkez Bankası’ndan müdahale geldi. Ancak bu müdahalenin etkisi sınırlı gözüküyor.

Bankadan zorunlu karşılıklara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürüldü.

Söz konusu düzenlemeyle yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecek.

Sponsorlu

Merkez Bankası’nın müdahalesinin ardından gün içinde 5.19’a ulaşarak rekor kıran Dolar, 5.24 seviyesine kadar yükseldi.

Saat 18.54’te, dolar kuru 5.2445 liraya kadar çıkarak rekor kırdı.

Bu arada herkes Dolara odaklanmışken Euro sürpriz bir yükseliş gerçekleştirerek 6 seviyesinin üstüne sıçradı.

Peki Dolar yükselmeye devam eder mi?

Dolar/TL grafiği

Türk Lirası, haftaya ABD Doları karşısında yeni tarihi düşük seviyesine gerileyerek başlamış, kurun 5,24’e kadar yükselmesiyle TL’nin yılbaşından bu yana Dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 40’a yaklaşmıştı.

Almanya merkezli gazete Die Welt, Donald Trump yönetiminin Türkiye’nin iki bakanına yönelik yaptırım kararının ‘aslında ekonomik bir anlamının olmadığını, buna rağmen liranın hızla değer kaybettiğini, daha geniş çaplı yaptırım açıklaması halinde devletin iflas edebileceği’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

Die Welt, dolar kurunun 5 lirayı da geçerek tarihi rekora koştuğunu ve bunun ABD yönetiminin iki bakana yaptırım uygulamaya başlamasından kaynaklandığını belirtip, “Aslında açıklanan yaptırımların ekonomik açıdan anlamı yok ama büyük bir felaketin yaklaşmakta olduğunun sinyalini veriyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

‘YABANCI SERMAYEYE EN BAĞIMLI ÜLKE’

Euro parası

Dünyada Türkiye kadar yabancı sermayeye bağımlı başka ülke olmadığı’ saptamasını yapan Alman gazetesi, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Erdoğan’ın iktidarında bu bağımlılık git gide büyüdü. Çünkü ülke sürekli olarak ihraç ettiğinden çok ithal ediyor. Bu yüzden sürekli artan cari açığın GSYİH’ya (Milli Gelir) göre oranı 2016’da yüzde 3.8’ken, 2017’de yüzde 5.5’e yükseldi. Bu cari işlemler açığı ancak ülkeye sürekli akan yabancı sermaye varsa —şu sıra günde 200 milyon dolar civarında- telafi edilebilir.”

Yaklaşan dış borç geri ödemeleri

Dolar

TL üzerinde baskıya yol açtığı belirtilen bir diğer konu ise Türkiye’de özel sektörün yaklaşan dış borç geri ödemeleri.

İngiltere’de yayınlanan Financial Times gazetesi, dövizle borçlanıp TL gelir elde eden büyük ölçekli firmaların kullandığı kredilerde Ekim ayından itibaren yüklü vadelerin geldiğini belirtiyor.

Uluslararası finans kuruluşu HSBC, yatırımcılara gönderdiği piyasa değerlendirme notunda Türk şirketlerinin Eylül’de 6 milyar dolar, Ekim’de ise 9 milyar dolar dış borç geri ödemesi yapması gerektiğini aktarıyor.

Gelecek yıl sonuna kadar geri ödenmesi gereken borcun tutarı ise 69,5 milyar dolar seviyesinde. Bu borcun 51 milyar doları bankalara, 18,5 milyar doları ise reel sektöre ait.

HSBC, yüklü borç geri ödeme takvimi nedeniyle piyasada döviz likiditesi sıkışıklığı yaşanması riski bulunduğunu belirtiyor.

[Via BBC News Türkçe]