Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75 düzeyinde sabit tuttu. Faiz artışı öngörülüyordu ancak faiz sabit tutuldu.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 24 Haziran seçimlerinden sonraki ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi.

Dolar/TL kuru, faiz kararı açıklanmadan önce günlük yüzde 0,26 yükselişle 4,7538 seviyesinden işlem görüyordu.

TCMB’nin politika faizini sabit tuttuğunu açıklamasının ardından Türk Lirası’nın dolara karşı değer kaybı yüzde 4’ün üzerine çıktı.

Kararın ardından 4,7527 düzeyinde olan Dolar kuru %4’lük artışla 4,9234’e kadar yükseldi.

Borsa İstanbul’un BIST100 endeksinde günlük düşüş yüzde 2,20’yi geçti.

Bankacılık endeksi ise günlük olarak yüzde 3’ün üzerinde düştü.

TSİ 15.45’te kur 4,8895 seviyesinden işlem görüyor.

Kurumlar Faiz Artışı Beklerken Sabit Tutuldu

Reuters’ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre 15 kurum faiz artışı beklerken; bir katılımcı TCMB’nin yüzde 17,75 seviyesindeki politika faizini sabit tutacağını öngörüyordu.

Katılımcılardan 12’sinin beklentisi 100-125 baz puan seviyesinde faiz artışı şeklindeydi.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu ekonomistler, enflasyonun yüzde 15’e ulaşması sonrası daha da yükselebileceği endişesi, ekonomi yönetiminin ‘bağımsız Merkez Bankası‘ söylemlerinin hayata geçirilmesinin vereceği güven ve TL’deki birikimli kayıpların getirdiği enflasyonist baskı nedeniyle faiz artışı bekliyordu.

Ekonomistlerin TCMB faiz kararına yorumları: “Talihsiz bir karar”

Ekonomistler ise TCMB kararına karşı şunları söyledi:

“Büyüme kaygıları ile faizin artırılmaması piyasada yeni dönemde de “büyüme yanlısı” politika değişmeyecek algılamasını sağlamlaştırdı. Talihsiz bir karar…”

“TCMB düşen talebi öne sürerek faiz artırmama kararı aldığı, enflasyonda da düşüş beklediği ortaya çıkıyor. Çünkü Ağustos ayında TCMB’nin toplantısı yok ve 13 Eylül’e kadar açıklanacak iki enflasyon rakamı var. Dövizdeki hareketlenmenin sürmesi kısır döngüyü kuvvetlendiriyor.”

“Merkez Bankası’nın faizi artırmaması, “yumuşak iniş” değil, “sert çakılma” senaryosunun işlediğini gösteriyor. Faizleri daha da artırmak, ekonomik büyümeyi daha da boğacak idi. Ancak bu sefer yeni bir kur şoku gelecek. Döviz-faiz kıskacı işliyor, yapısal kriz derinleşiyor.”