Erdoğan faiz oranlarının azaltılmasını isterken Merkez Bankası faiz oranını yükseltme kararı aldı.

Türkiye Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sürpriz bir şekilde koridorun üst bandında 25 baz puan, politika faizinde ise 50 baz puan artırıma gittiğini açıkladı. Merkez Bankası’nın bu müdahalesi sonucu dolar 3.37’ye geriledi.

Gedikli’nin “Faiz Artışı Olmayacak” Açıklamasından Sonra Faiz Artırıldı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Bülent Gedikli ise, Reuters ile bugün gerçekleştirdiği söyleşide “Kısa vadede TCMB’den hızlı bir hareket gerektirecek durum tabii ki görmüyorum, dünya ekonomilerinde böyle bir durum yok, bunu TCMB de görmüştür” dedi.

Ayrıca dün Recep Tayyip Erdoğan da Merkez Bankasına yüklenmişti. Güne iyi bir seyirle başlayan dolar Erdoğan’ın konuşmasından sonra yükselişe çıkarak tarihi bir rekora daha imza atmıştı.

Sponsorlu

Erdoğan, şöyle konuşmuştu:

“Hâlâ dünyanın en yüksek reel faizini ödeyen ülkelerden biri olmamız, açıkçası bunun bir ispatıdır. Bundan kurtulabilir miyiz? Kurtuluruz. Merkez Bankası’nın özerkliğine, bağımsızlığına sözüm yok ama milletimin hakkının, hukukunun, kaynaklarının yüksek reel faiz yoluyla heba edilmesine de rıza gösteremem. Ben bunu anlatmak istiyorum.”

Sosyal Medyada İse Böyle Değerlendirildi