Merkez Bankası, döviz kurlarındaki hızlı tırmanışa karşı uygulamayı kararlaştırdığı ‘TL uzlaşmalı vadeli döviz’ satışlarına başladı.

Merkez Bankası’nın yeni döviz kararına karşın, Dolar ise 3.86 liradan girdiği yeni haftanın ilk gününde 3.89 liraya üzerine yükseldi.

Euro parası

Merkez Bankası’nın (MB) cumartesi günü açıkladığı kararına göre, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla döviz kuru riski koruması sağlayacak ‘TL uzlaşmalı vadeli döviz’ işlemleri çerçevesinde döviz satış ihaleleri tertip edecek.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verilmiştir. 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar dolar olması planlanmaktadır.” denildi ve önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek ihalelere ilişkin takvimin ise daha sonra duyurulacağı açıklandı.

Sponsorlu

Merkez Bankası bugün başlayacak ihalelerde, döviz satış vadeleri bir, üç ve altı ay olarak gerçekleştirilecek ve yıl sonuna kadar tutar en çok 3.0 milyar dolar olarak. Merkez Bankası’nın açıkladığı takvime göre bugün 150 milyon dolarlık bir ay vadeli, 100 milyon dolarlık üç ay vadeli ve 100 milyon dolarlık altı ay vadeli ihale yapılacak.

Merkez Bankası’nın takvimine göre haftada üç kez 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli, iki haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale düzenlenecek.

Dolar Yükselişte!

ABD Merkez Bankası’dan (FED) aralık ayında faiz artışı beklentileri ve iç gelişmelerin etkisiyle geçen haftanın son günü 3.90 lirayı gören dolar yeni haftaya dolar 3.86 – 3.87 aralığında başladıktan sonra 3.8950 liraya kadar çıkarken, geçen hafta 4.60 lirayı gören euro da yeni güne 4.54 – 4.55 lira aralığında başladıktan sonra 4.5956 liraya yükseldi.

Yeni haftaya yüzde 0.15 yükselişle 106 bin 399 puandan başlayan BİST Endeksi de, ilk işlemlerde eksiye geçerek, yüzde 0.61 düşüşle 105 bin 586 puana kadar geriledi.

[Via DHA]