Meral Akşener için Diyarbakır’da pankartla karşılama yapıldı fakat Kürtçe yazılan cümlede bir sorun vardı.

“Tu bi xêr hatî” şeklinde yazılması gereken cümle “Tı bı xeyr hatî” olarak yanlış yazıldı.

Meral Akşener

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i karşılamak için Diyarbakır’a asılan çok dilli pankartların Kürtçe kısmında yazım hatası yapıldığı görüldü.

Sponsorlu

Türkçe ve Zazaca da yazılan pankartların Kürtçesinde, “Tu bi xêr hatî” şeklinde yazılması gereken cümlenin “Tı bı xeyr hatî” olarak yer aldığı aktarıldı.

Şırnak ve Cizre’yi ziyaret etmek için yola çıkan ve uçakla Diyarbakır’a gelen Akşener, havalimanında Kürtçe, Zazaca ve Türkçe, ‘Baba ocağına hoşgeldiniz’, ‘Hoşgeldiniz Meral Bacı‘, ‘Hoşgeldiniz Başbakanımız Meral bacımız‘ yazılı pankartlarla karşılandı.

Havalimanı önünde yöresel kıyafet giyen iki çocuk tarafından karşılanan Akşener, havalimanının VIP salonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 15 yıl aradan sonra Şırnak’a gideceğini söyledi.

“Babamın ailesi Diyarbakır’dan gelme”

Güneydoğudaki seçmenin AK Parti ile HDP arasında tercih yapmak zorunda bırakıldığını, ancak İYİ Parti olarak, güçlü bir alternatif oluşturduklarını söyleyen Akşener, “Babamın ailesi Yunanistan’a Diyarbakır’dan gitme. Burada Küçükkadı köyü ve Büyükkadı köyü var, oradan gitme. Ben bunu yıllardır söylüyorum ama genel başkanlığına yürüyünce o zaman duyuruldu. DYP’de ilk seçildiğim dönemlerde Salim Ensarioğlu’na derdim, ‘Benimle iyi geçinin yoksa Diyarbakır’dan aday olurum’ diye. Babamın tarafı buralıdır” ifadelerini kullandı.