Menbiç’te sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Patlamanın düzenlenen bir yürüyüş sırasında gerçekleştiği aktarıldı. Menbiç’e bağlı El-Heye beldesinde bir patlamanın meydana geldiği bildirildi.

Suriye’nin Menbiç kentine bağlı El-Heye beldesinde düzenlenen yürüyüş sırasında patlama meydana geldi.

ANHA haber ajansının son dakika olarak duyurduğu patlamada ilk belirlemelere yaşamını yitirenlerin yanı sıra yaralıların da olduğu belirtiliyor.

Yaralılar Menbiç ve çevredeki hastanelere kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatılırken kentin giriş ve çıkışı kontrol altına alındı.

Patlamayı henüz üstlenen olmadı.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Türkiye ve ABD geçen ay, Ankara tarafından terör örgütü olarak kabul edilen YPG’nin Menbiç’ten çıkarak Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Türkiye, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü YPG’nin, Fırat’ın batısına geçmesini kırmızı çizgi olarak görüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaklaşık iki hafta önce yaptığı açıklamada, 4 Haziran’da başlayan bir aylık hazırlık çalışmalarının bitiminin ardından YPG’lilerin 4 Temmuz’dan itibaren Menbiç’ten çekilmeye başlayacağını ifade etmişti.

Türk ve ABD birlikleri geçtiğimiz aydan beri Menbiç’in çevresinde devriye geziyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde ABD’den gelen iki senatör 29 Haziran tarihinde Erdoğan’ı ziyaret ettikten sonra Menbiç’i ziyaret etmişti.

ABD Senatörü Lindsey Graham ve Jeanne Shaheen, Erdoğan’la 29 Haziran tarihinde gerçekleştirilen görüşme sonrasında Menbiç’e giderek Askeri Meclis yetkilileriyle de görüşme yaptı.

Graham ve beraberindeki Demokrat senatör Jeanne Shaheen, Menbiç ziyareti sırasında kentin kontrolünü elinde bulunduran askeri yetkililerle bir araya gelmişti.

Senatörler, Menbiç Askeri Konseyi’nden komutanlara, Amerikan askerlerinin bölgede kalmasının önemi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı bilgilendireceklerini belirtmişlerdi.

Ayrıca ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyelerinden Graham, “Başkan Trump’a, size yardımcı olmak için burada kalmamızın önemli olduğunu söyleyeceğim. Sizler ABD’nin dostlarısınız ve biz buradan ayrılırsak korkunç olur” ifadelerini kullanmıştı.