Meclis, Jorge Santos’un ihraç edilmesi kararını etik komiteye havale etmek için oy kullandı.

Temsilciler Meclisi grubu Çarşamba günü Temsilci Jorge Santos’un (RNY) sınır dışı edilmesi kararını etik kuruluna havale etmek için oy kullandı.

Salı günü Temsilci Robert Garcia (D-Calif.) tarafından yeni yasa koyucunun görevden alınmasına yönelik bir karar sunuldu. Garcia bunu Meclis kuralları uyarınca bir imtiyaz önergesi olarak sunduğu için, Cumhuriyetçiler bunu iki gün içinde oylamaya, masaya yatırmaya veya bir komiteye göndermeye zorlandı. Santos’u görevlerinden hızla çıkarmak isteyen Demokratlar tarafından eleştirilen Etik Kurul’a havale etmeyi seçtiler.

Kararın Etik Kurul’a havale edilmesi önergesindeki son oylama 221’e karşı 204 oldu. Yedi milletvekili hayır oyu kullandı. Etik komitesinin en üst düzey Demokratı olan Temsilci Susan Wild (Pa.) ve komitedeki diğer dört Demokrat, Michael Guest’in (R-Miss.) başkanlık ettiği tasarıda “yok” oyu verdi. Komite ve komitenin tüm GOP üyeleri, kararın komitelerine gönderilmesi lehinde oy kullandı.

Santos ayrıca kararı önermek için oy kullandı.

Konu şimdi, Mart ayından bu yana Santos’u soruşturan ve yeni kongre üyesi hakkındaki geçmiş iş uygulamaları, kampanya finansmanı harcamaları ve cinsel taciz iddiaları da dahil olmak üzere iddiaları araştıran Meclis Etik Komitesi’nin elinde.

Demokratların Santos’u Kongre’den kovma çabaları, federal savcıların onu bağışçılarını dolandırmak, paralarını kişisel çıkarları için kullanmak ve haksız yere işsizlik yardımı talep etmek de dahil olmak üzere 13 mali suçla suçlamasından günler sonra geldi.

Bu durumda, Santos yedi adet elektronik dolandırıcılık, üç adet kara para aklama, bir adet kamu fonu hırsızlığı ve iki adet finansal formlar hakkında Meclis’e yalan söylemekle karşı karşıya kalacak. 10 Mayıs’ta tüm suçlamaları kabul etti, suç işlediğini reddetti ve yasal soruşturmaları “cadı avı” olarak nitelendirdi.

READ  LeBron James, mutlaka kazanması gereken Lakers'ta Nuggets'a 4'e 4 liderlik ediyor; Canlı güncellemeler, skorlar, nasıl izlenir, TV

Çarşamba sabahı Garcia, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy’nin (R-Calif.) Önergesini halihazırda Santos’u soruşturan etik komiteye “kopyalamak” için gösterdiği çabaları anlattı. Kongre Binası’ndaki bir basın toplantısında Garcia, Santos’un birkaç yalanını listeledi ve Kongre’yi “Meclis ve ülke için bir utanç” olarak tanımladığı yeni milletvekilini hızla ihraç etmeye çağırdı.

“Her Cumhuriyetçi ayağa kalkmalı ve bu kurumu savunmak ve Jorge Santos’u kovmak için bize katılmalı” dedi.

Oylamanın ardından Kongre Binası’ndan ayrılırken gazetecilere konuşan Santos, önergeyi etik komiteye göndermeye zorladıkları için Cumhuriyetçi liderliğe teşekkür etti.

Santos, “Bu ülkede suçu kanıtlanana kadar herkes masumdur” dedi. “Yargıç, jüri ve cellat olamazsınız. Kendimi savunma hakkım var – anayasal bir hak – ve yapacağım.

Santos, etik komitesi onu kovmak için bir sebep bulursa, “süreç bu” dedi.

Temsilci Jorge Santos, işlediği 13 mali suçu kabul etmedi

Mart ayında etik kurul oylandı Santos hakkındaki iddiaları araştırmak için iki partiden oluşan bir alt komite oluşturun.

Mart ayı raporunda, etik kurulu öyle dedi İş 34 yaşındaki Santos, “2022 kongre kampanyasıyla bağlantılı olarak yasa dışı faaliyetlerde bulunmuş olabilir; kongre başvurularında gerekli bilgileri gerektiği gibi ifşa etmemiş; bir güven hizmetleri firmasındaki rolüyle ilgili olarak federal çıkar çatışması yasalarını ihlal etmiş; ve/veya bir başkasına cinsel tacizde bulunmuş olabilir. kongre ofisinde iş arayan.” Nişanlandı.

Salı günü McCarthy, gazetecilere konunun iki partili bir etik komitesi tarafından ele alınması gerektiğini söyleyerek Demokratların Santos’u meclisten çıkarma çabalarını reddetti.

McCarthy Salı günü Washington’da yaptığı açıklamada, “Bu iddiaların çok ciddi olduğunu düşünüyorum, ancak bu süreçten geçmeniz gerekiyor” dedi. “Mahkemelerin harekete geçmesini beklemek istemiyorum” ve etik kurulu mahkemelerden “daha hızlı” hareket edebilir, dedi.

READ  Hedef Çeyrek Gelirleri Tahminleri Aştı, Tüketici Harcamaları Değişirken CEO Dikkatli

Çarşamba günü Santos’un istifasını isteyen birkaç Cumhuriyetçi Meclis üyesi, oylamadan önce davanın bir komiteye gönderilmesini desteklediklerini söylediler.

Temsilci Michael Lawler (RN.Y.) bu ay yaptığı açıklamada, Santos’un “partisinin güvenini ve desteğini kaybettiğini” ve “istifa etmesi gerektiğini” söyleyerek Demokratları bunun yerine ihraç oyu için baskı yaparak siyaset oynamakla suçladı. Santos’un etik kurulla ilgilenmesine izin vermek. Komitenin “bu konuda tüm Kongre organını tatmin edecek hızlı bir karar verme” yeteneğine güvendiğini söyledi.

Bir açıklamada, “Daha önce hiçbir partiden Kongre üyesi, cezai bir mahkumiyet veya sevk olmaksızın görevden alınmadı – bu nedenle George Santos’un sınır dışı edilmesi konusunu Etik Komitesine havale etme çabasını destekliyorum” dedi. “Demokratlar onu görevden alma konusunda ciddi olsalardı, Meclis’ten geçme şansı olmayan siyasi bir karar önermek yerine etik komiteden bir rapor ve tavsiye almak için bizimle birlikte çalışırlardı.”

ve temsilcisi. Brandon Williams (RN.Y.) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, GOP liderliğini ve Nassau County GOP’u “George’un geçişini derhal bulup tersine çevirmeye” aktif olarak teşvik ettiğini söyledi.

William, “George’un Meclis’teki günleri sayılı,” dedi.

Başka bir New York Cumhuriyetçi temsilcisi. Nick Lalotta, House meslektaşlarının Santos’u hemen devirmeye hazır olmadığı için hayal kırıklığına uğradı.

“Bu anti-sosyal dolandırıcı sanatçıyı görevden almaya yetecek kadar oy olmasını dilesem de, Kongre Üyesi D’Esposito bir sonraki en iyi seçeneği sundu: Bu konuyu etik kurula göndermek ve korkunç yalancıları salıvermek için 60 gün içinde bir karar bekliyoruz. LaLotta, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, “Ağustos tatilinden önce istifa veya ihraç” dedi.

New York’un Üçüncü Kongre Bölgesi’ndeki seçmenler, 13 suçlamayla karşı karşıya olduğu için Temsilci Jorge Santos’u (sağda) 10 Mayıs’ta istifaya çağırmaya devam etti. (Video: Joyce Co/The Washington Post)

McCarthy ve diğer Meclis Cumhuriyetçileri, Etik Komitesi’nin Santos’un soruşturmasında hızlı hareket edebileceğini savunurken, son emsaller durumun böyle olmayabileceğini gösteriyor.

READ  SpaceX, 19 Nisan'da 21 Starlink V2 uydusunu fırlatacak

Meclis üyelerinin cezai suçlamalarla karşı karşıya kaldığı son davalarda, Adalet Bakanlığı etik komitesinden soruşturmasını askıya almasını istedi.

Örnekler arasında, FBI’a yalan söylediği tespit edildikten sonra geçen yıl istifa eden eski Temsilciler Jeff Fortenberry (R-Neb.) hakkındaki Etik Komite soruşturmaları; İçeriden bilgi ticareti planına katılmak ve FBI’a yalan söylemekten 2020’de 26 ay hapis cezasına çarptırılan Chris Collins (RN.Y.); ve 2017 yılında dolandırıcılıktan beş yıl hapis cezasına çarptırılan Corrine Brown (D-Fla.).

Bütün bu davalarda, Yargı O sordu Etik Kurul yapmak”değerlendirilmek üzere bir kenara koyun” O zamanki yasa koyucuları ilgilendiren konular.

Oylamadan birkaç dakika önce Kongre Binası dışında gazetecilere konuşan Garcia, Demokratların Santos’u Meclis’ten çıkarmak için baskı yapmaya devam edeceklerini söyledi. [Republicans are] Bu numarayı deneyecek.

Kongrede olmaması gerektiğini söyledi.

Azi Paybarah, Camila DeChalus ve Marianna Sotomayor bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir