Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni bir düzenlemeyle karma eğitimin sonlandırılması için zemin hazırlandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Cumhuriyet gazetesinin haberinde, Resmi Gazete’de yayımlanan “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesinin kaldırıldığı aktarılmıştı.

Eğitim Sen değişikliği “karma eğitimin tasfiyesinde yeni bir adım” olarak tanımlamıştı.

Sponsorlu

MEB ise “gelişen şartlar ile ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yargı kararları doğrultusunda” güncelleme yapıldığı fakat “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir” hükmünün açıkça yer aldığını açıkladı:

“Mahkeme kararında karma eğitimle ilgili düzenlemenin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 15. maddesinde açıkça yer aldığına vurgu yapılarak, söz konusu yönetmelikte okul türlerine göre böyle bir ifadenin ayrıca belirtilmesine gerek olmadığı ifade edilmiştir. Karma eğitimin sonlandırılması kesinlikle söz konusu değildir.”