İranlı Kürt matematikçi Koçer Birkar, Türkiye’den Ali Nesin’in de ödüle layık görüldüğü Uluslararası Matematikçiler Birliği Kongresi’nde kazandığı “Matematiğin Nobeli” olarak bilinen Fields Madalyası’nı, kendisine verildikten yarım saat sonra çaldırdı.

Devrim Hacısalihoğlu’nun Euronews’te yer alan haberine göre Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Koçer Birkar, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki ödül töreninde kendisine takdim edilen ve 14 ayar altın kullanılarak işlenen madalyayı içine koyduğu evrak çantasını bir masanın üzerinde unuttu.

Birkar, çantasını tekrar bulduğunda, yaklaşık 4 bin euro değerindeki madalyanın yerinde olmadığını farketti.

Rio merkezli haber ajansı G1, madalyayı çalan şahsın kimliğinin güvenlik kameralarınca tespit edildiğini aktardı.

Daha önce uluslararası bilim kuruluşları tarafından Matematik alanında pek çok ödüle layık görülen 40 yaşındaki geometri uzmanı Koçer, Tahran Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, akademik kariyerini 2000 yılından itibaren, göçmen olarak geldiği İngiltere’de devam ettirdi.

İran’da Kürt nüfusun yaşadığı bölgede Marivan vilayetinde doğan Koçer Birkar, ödülünü aldıktan sonra ilk açıklamasında da “Umarım bu haber 40 milyon Kürt için sevindirici olmuştur.” dedi.

Koçer Birkar ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası Matematikçiler Birliği tarafından 4 yılda bir düzenlenen ve bu yıl ilk kez bir Latin Amerika şehri olmak üzere Rio de Janeiro’da yapılan Uluslararası Matematikçiler Birliği Kongresi’nde Türkiye’den Prof. Dr. Ali Nesin de ödüle layık görüldü.