Şeyda Takiş

İstanbul Erkek Lisesi’nden birincilik ile mezun olan 19 yaşındaki Şeyda Takiş adlı öğrenci, yaklaşık bir milyon liralık burs kazanarak Cornell Üniversitesi’nde okuma hakkı kazandı.

Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) ilk 100’e giren ve İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilikle bitiren 19 yaşındaki Şeyda Takiş, Harvard’da yedekte olup Cornell Üniversitesi’nden 1 milyon liralık burs kazandı. Takiş konuyla ilgili şöyle konuştu:

“ABD’den yaklaşık 10 okula başvurdum. Amerika’da Cornell, Duke ve Pennsylvania üniversitelerinden tam burs kazandım. İhtiyaç bursunun yanında Duke Üniversitesi’nin dünyanın her yerinden başvuran 35 bin kişi arasından 9 kişiye verdiği başarı bursunu kazandım. Aynı zamanda UPenn tarafından World Scholars adlı bir gruba seçildim.

Amerika’da Harvard, Yale, Columbia ve Chicago üniversitelerinde yedekteydim. Cornell Üniversitesi’nde 4 yılda 300 bin doları yani 1 milyon lirayı aşan tam bursla okuyacağım.”

Sponsorlu

1 Milyon Liralık ‘Mars’ Sorusu

Cornell Üniversitesi mülakatında, başarılı öğrenciden dünyanın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloninin yaşamını kurması istenildi.

Şeyda Takiş mülakatla ilgili “Cornell Üniversitesi mülakatında, insanlığın sonu geldiğinde Mars’a yerleşecek 100 kişilik bir koloni tasarlamam istendi. Bu en ilginç soruydu. 700 kelimede yepyeni bir toplum oluşturmak çok zordu. Ama toplumdaki sorunları azaltıp yeni bir yaşam alanı kurmayı özetledim.” açıklamasını yaptı.

Köklü üniversitelerden kabul alınmasında, okul dışı aktivitelerinin ve kendini iyi ifade edebilme yeteneğinin etkili olduğunu söyleyen Şeyda Takiş, bilgisayar mühendisliği eğitimi almayı ve yapay zekâ üzerinde çalışmayı istiyor.