Güney Afrika’nın 1948 – 1994 yılları arasında iktidarda bulunan ırkçı apartheid rejimini deviren unutulmaz lider Nelson Mandela’nın hapishanede bulunduğu hücrenin açık artırmaya çıkarılması tepkiye neden oldu.

Bir yardım kuruluşunun bağış toplamak için yaptığı bu girişim, gelen tepkiler üzerine geri çekildi.

İlgili resim

Afrika Cumhuriyeti’nde bir yardım kuruluşu, ülkenin unutulmaz lideri Nelson Mandela’nın 18 yıl boyunca tutulduğu hücrede bir gece geçirmek isteyen kişilere açık artırma düzenlemeye çalışınca olanlar oldu. Kuruluş, gelen yoğun tepkiler üzerine geri adım attı.

Evsiz insanlar için yardım toplayan ve bunu evsizler için harcayan CEO SleepOut adlı kuruluş, Mandela’nın apartheid rejimi tarafından 18 yıl tutulduğu Robben Adası’ndaki hücrede tek gece geçirmek isteyen zengin insanlara yönelik olan bu açık artırmayı, 188 bin 300 sterlinden (tahmini 1 milyon 145 TL) başlattı.

‘Hayatınızın fırsatı’ şeklinde sunulan bu açık artırmada, verilen teklifler tahminen 1 milyon 370 bin TL’ye kadar yükselmişti.

İlgili resim

Gelirin bir kısmının cezaevinde üniversite okumak isteyen genç mahkumlara, bir kısmının ise evsiz insanlara bağışlanacağı açıklanmıştı.

robben adası ile ilgili görsel sonucu

Güney Afrikalılar ise Mandela’nın ırkçılık karşıtı mücadelesinin sembollerinden biri olan ve işkence gördüğü yerde böyle bir ‘deneyim’in para karşılığı sunulmasına tepki gösterdi.

Sosyal medyadan “Mandela’nın mirasını istismar etmeyin” tepkisi artarken, Robben Adası Müzesi’nden yapılan açıklamada da “Mandela’nın hücresini açık artırmaya çıkarmayı düşünmeyiz” söylenildi.

İlgili resim

Cape Town civarlarında bulunan Robben Adası bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

Mandela’nın yaklaşık dört metrekarelik hücresinde ise iki tabak, bir kaşık, bir dolap, bir şilte ve bir battaniye bulunuyor.