Selahattin Demirtaş’ın hak ihlali gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru reddedildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bireysel başvurusunu kabul etmedi.

HDP’li Demirtaş, hakkında uygulanan yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması ve soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması, tutuklamaya konu suçlamaların ifade özgürlüğü ve siyasi faaliyet kapsamındaki eylemlere ilişkin olması ve tutukluluk nedeniyle milletvekilliği görevinin yerine getirilememesi nedenleriyle haklarının ihlal edildiği iddialarına ilişkin bireysel başvuruda bulunmuştu.

Sponsorlu

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Avrupa Parlementosunda [Fotoğraf: ARŞİV-NRT]
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 398 gündür tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması bugün (7 Aralık 2017) görülmeye başlanmıştı.

Duruşmaya katılmayan Demirtaş, SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmemişti.

20 kişilik salonda yapılan duruşmada savcı, Demirtaş’ın tutukluluk hâlinin devamını istedi. Duruşmanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar vermişti.

Demirtaş’a “terör örgütü kurma, yönetme, örgüt propagandası, suç ve suçluyu övme” gerekçesiyle 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Demirtaş’ın Yeniden Başkan Adayı Olması

HDP, MYK üyeleri ve PM üyelerinden çoğunun cezaevinde olması nedeniyle partinin Şubat ayında 3. Olağan Kongre’ye gideceği ve tutuklu Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın,yeniden aday olacağı aktarılmıştı.

30 Kasım’da düzelenen HDP Parti Meclisi (PM) toplantısında, eş başkan Demirtaş’ın durumunun tartışılmadığı gibi böyle bir varsayımın söz konusu olmadığı ifade edilmişti.

HDP’nin 30 Kasım’da yaptığı PM toplantısından sonra partinin 3’üncü Olağan Kongreye gitmesi ve partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın yeniden aday olup-olmayacağı ile ilgili tartışmalar yapılırken, DHA muhabiri, 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yapılan PM toplantıları ile ilgili bilgilere ulaşmıştı.

HDP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 16 Ekim’de yapılan Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, kendisinin iki dönem eş başkanlık yaptığını ve yapılacak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istemişti.

Parti Meclisi’ndeki değerlendirmelerden sonra, Edirne Cezaevi’nde bulunan eş başkan Demirtaş’a, kendisinin bir kongrede normal diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3’üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı aktarılmıştı.

HDP tarafından 30 Kasım’da yapılan Parti Meclisi toplantısında ise çoğu tutuklu bulunan PM ve MYK üyelerinin yerlerine yenilerinin seçilmesi ve daha güçlü bir yönetim oluşturulması için Şubat ayında 3’üncü Olağan Kongrenin yapılması kararlaştırılmıştı.

Bu toplantıda, Demirtaş’ın eş başkanlık adaylığının tartışılmadığı, tartışmasız bir şekilde partinin eş başkan adayı olduğunun altı çizilmişti.

Demirtaş’ın Beraat Aldığı Dava

27 Kasım 2017 tarihinde açıklanan karara göre, Demirtaş hakkında, Haziran 2015 seçimleri öncesi Sancaktepe’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği gerekçesi ile yargılandığı davada beraat kararı verilmişti.

Selahattin Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini talep eden Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Edirne Valiliği “Güvenlik” gerekçesiyle ret yanıtı vermişti.

Demirtaş’ın avukatı Kenan Maçoğlu, “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” cümlesiyle Edirne Valiliği’ne tepki göstermişti.

Demirtaş Hapishanede 12 Kilo Verdi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılının Kasım ayında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı görmek için her hafta Diyarbakır’dan Edirne’ye giden eşi Başak Demirtaş, “Eşim aylar öncesinden kendileri hakkında tutuklama kararı verildiğini biliyordu. Birçok arkadaşı kendisine yurt dışına gidip orada kalmasını önermesine rağmen kendisi bunu kabul etmedi” dedi.

Başak Demirtaş, HDP Eş Genel Başkanı hakkında en son bilgileri DHA’dan Ferit Aslan’a anlattı.

Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, propagandasını yapmak, toplantı, gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadir hapsi istenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, aradan geçen 1 yılda yaşadıklarını aktarmıştı.