Saadet Partisi Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önceki günlerde Madımak için ‘katliam değildi’ ifadesini kullanan Saadet Partisi cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu, seçilmesi durumunda Sivas Katliamı’nı tekrar araştıracağını açıkladı.

Sponsorlu

Karamollaoğlu, “Sivas hadiselerinin beni üzdüğü kadar hiçbir hadise beni üzmemiştir. O hadise korkunç bir hadise. Bunun korkunç olduğunu söylememek mümkün değil. Bunu yapanlar arasında kasıtlı olanlar yok mudur mutlaka vardır. Bugüne kadar çok talebimiz oldu. Bunlar araştırılmalı. Altında yatan bir plan var mı bunlar çıkarılmalı. Bana görev verilirse, ahdediyorum ki Madımak’ın arkasında ne varsa çıkarmaya hazırım” cümlelerini kurdu.

Karamollaoğlu, daha sonra “Metal yorgunluğu mühendislikte kullanılan bir tabirdir. Çubuk vardır, bükerseniz bırakınca orjinal haline gelir. Metal yorgunluğu olunca olduğu yerde kalır. Hakikaten bir metal yorgunluğu var. Bugünkü Türkiye’nin problemlerinin çözümü mümkün değil. ” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Karamollaoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şunlar:

“Ekonomi bir çıkmazda. Dış ticaret sürekli olarak açık veriyor. Ücretler bir türlü açlık sınırının üzerine çıkamıyor. Okullar yapılıyor, binalar, köprüler. Tamam ama bunlar üretime dönük değil. Bugüne kadar uygulanan yanlış politika nedeniyle bir 1.5 milyon hayvan ithal ettik. Tarım özellikle buğday ekimi yeteri kadar yapılamayınca mecburuz buğday ithal etmeye. Ben bu ekonomiye nasıl iyi diyebiliriz?

IMF’ ye borcumuz kalmadı. Ama borcumuz sadece IMF’ye değil ki. İç borca bakıyorsunuz, almış başına gidiyor. 1 trilyonu geçti. Bunun karşılığında 71.7 milyar lira faiz yazdılar. Hem borç miktarı artacak, borcu ödemek için yeniden borç almak zorundalar. Vatandaşa ekonomiyi anlatırken sadece iyi olanları anlatıyor, diğerlerini anlatmıyor.

SİVAS KATLİAMI

“Bir şey çıktı bundan dolayı memnumum. Benim ses bandım çıktı. Gençlerin dağılması için yaptığım konuşma. Bu benim kışkırtma içerisinde olmadığımı açıkça ortaya koyuyor. Katliam dediğiniz bir insan, bir insanı kasten öldürür bu katillik olur. Bunu kimse hafife almaz. Ölenlerin aileleri ile ilgili bunları hafife alıyoruz bu kesinlikle mümkün değil. Hakikaten bu çok acı bir hadise, korkunç bir hadise.

Hiçbir belediye başkanı kendi döneminde suçu olsun olmasın böyle bir hadisenin meydana gelmesini arzu etmez. Tutuklandım, hapse girdim. Sivas hadiselerinin beni üzdüğü kadar hiçbir hadise beni üzmemiştir. O hadise korkunç bir hadise. Bunun korkunç olduğunu söylememek mümkün değil. Bunu yapanlar arasında kasıtlı olanlar yok mudur mutlaka vardır. Bugüne kadar çok talebimiz oldu. Bunlar araştırılmalı. Altında yatan bir plan var mı bunlar çıkarılmalı. Bana görev verilirse, ahdediyorum ki Madımak’ın arkasında ne varsa çıkarmaya hazırım”

Fatih Altaylı’nın, Fatih Portakal’ın programında Atatürk ile ilgili bir soruda kendisinin konuyu geçiştirdiğine ilişkin iddiaya yönelik Karamollaoğlu, “Bir aradan bir süre geçer biz Erbakan’ı ad eleştiririz. Bunları rahatlıkla söylemeliyiz. Söylediğim bundan ibaret. Şuna ad vurgu yaptım. Osmanlı’da sistem bütünüyle değişiyor. Bu birden bire olmuyor. Aradan 100 yıl geçince o güne döndüğümüzde ‘şu şöyle değil böyle olsaydı’ demek Atatürk’e karşı gelmek değildir. Bu farklı noktaya çekilirse bu doğru olmaz. Eğer Atatürk 2. Dünya harbini yaşamış olsaydı bugün Türkiye başka bir Türkiye olurdu. Bunları ben yanlış yorumlar diye görüyorum.”

[Via Habertürk]