Macy’s ve Costco’nun ekonomi hakkında bir uyarısı var

Micheal M. Santiago/Getty Images

Macy’nin New York’taki Herald Square’deki amiral gemisi mağazası.


New York
CNN

Macy’s, Costco ve diğer büyük zincirler, alışveriş yapanların mağazalarından uzaklaştığını ve satın aldıklarını değiştirdiğini söylüyor. Bu bir kırmızı bayrak olabilir Amerikan ekonomisi.

Macy’s

(M)
Zayıf müşteri talebinin ardından Perşembe günü yıllık kar ve satış tahminini düşürdü.

Macy’s CEO’su Jeff Gennette Perşembe günü bir kazanç görüşmesinde, “ABD tüketicisi, özellikle Macy’s, beklediğimizden daha fazla geri çekildi,” dedi. Tüketicilerin gıda, temel ihtiyaçlar ve hizmetlere yaptığı harcamaları “yeniden tahsis ettiğini” söyledi.

Gennette, Macy’s’in satılmayan ürünleri kaldırmak için promosyonlarını artıracağını söyledi.

Macy’s aynı mağaza satışları geçen çeyrekte %8,7 düşerken, üst düzey mağaza Bloomingdale’s %3,9 düştü.

Macy’s hisseleri Perşembe günü erken saatlerde yatay seyretti.

Müşteri talebindeki değişiklikleri vurgulayan en son perakendecidir.

Maliyet

(maliyet)
Finans şefi Richard Gelandy geçen hafta yaptığı açıklamada, bazı müşterilerin pahalı biftek ve sığır etinden domuz eti ve tavuk gibi daha ucuz etlere geçtiğini söyledi. Bu, önceki durgunluklarda yaygın bir eğilim, dedi.

Macy’s ve Costco, orta ve üst gelir düzeyindeki tüketicilere hitap ediyor ve sonuçları, bu demografik gruplar arasında dayanıklılık gösteriyor.

Bu tüketiciler, son üç yılda pandemi sırasında istedikleri giysi, elektronik eşya, mobilya ve diğer eşyaların çoğunu satın aldı.

Şimdi, birçok insan isteğe bağlı harcamalarını değiştiriyor Seyahat ve diğer hizmetler Pandemi sürecinde bulamadılar. Seyahat ve yemek yeme gibi benzersiz deneyimler için güçlü bir talep var. Bu, tüketiciler unutulmaz deneyimler için cüzdanlarını açtıkça, büyük eğlence ve konaklama sektörünün bu yaz harcamalarını artırmasının beklendiği anlamına geliyor.

Bazen hava Yolları Rekor rezervasyon yapan otellerle birlikte, maliyetlerdeki değişim birçok perakendeciyi etkiliyor.

READ  Merkez bankası çeyrek puan yükseltti ve daha fazla ilerleme sinyali verdi

Fitch Ratings’in kıdemli direktörü David Silverman, “Macy’nin önemli gelir rehberliği kesintisi, tüketiciler yumuşayan harcama ortamında ve bütçelerde hizmetlere yönelirken perakendecilerin karşılaştığı zorlukların altını çiziyor” dedi.

Düşük gelirli müşteriler, isteğe bağlı satın alma işlemlerine harcayacak ve yavaşlayacak daha az paraya sahiptir.

Dolar Genel

(DG)
Ana düşük gelirli müşterileri, ev eşyaları ve giyim gibi isteğe bağlı ürünler gönderiyor.

Şirket, Perşembe günü erken işlemlerde hisselerinin %20 düştüğünü gördü ve zayıf müşteri talebine ilişkin görünümünü düşürdü.

“Makroekonomik ortam bundan daha zorlu [company] Beklenildiği gibi,” dedi Dollar General yaptığı açıklamada. “Tüketici harcama seviyeleri ve davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.”

Geçen hafta, Dolar Ağacı

(DLTR)
Hisse senedi, yıllık görünümünü kestikten sonra düştü. Şirket, alışveriş yapanların temel ihtiyaç maddelerini stokladıklarını ve daha az arzu edilen ürünleri satın aldıklarını söyledi.

Ancak, tüm perakendeciler mücadele etmiyor.

Walmart gibi bazı perakendeciler gıda ve temel ihtiyaç maddelerine geçişten yararlanıyor

(WMT)
.

Şirket geniş bir müşteri kitlesine ulaşabiliyor ve satışlarının yarısı bakkaliye ve diğer isteğe bağlı olmayan ürünlerden geliyor. Walmart, varlıklı ailelerin mağazalarından daha sık alışveriş yaptığını söylüyor.

Güzellik perakendecileri, alışveriş yapanların makyaj ve ruj gibi küçük zevklere para harcamasıyla da güçlü satışlar gördü.

Ulta ve Elf gibi kozmetik ve cilt bakım zincirleri de satışları artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir