LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere yerleşemeyen adaylar için ek kontenjanlar belirlenecek. Peki ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

Üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına 696 bin 241 aday yerleşmiş bulunmaktadır. Üniversitelerin lisans programlarında 50 bin 817, örgün ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere toplam 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından açıkta kalan adaylar, üniversite ek yerleştirme zamanını beklemeye başladı. Öğrenci adaylarının ek tercih yapabilmeleri için ÖSYM tarafından hiçbir programa yerleştirilmemiş olmaları gerekmektedir.

Herhangi bir üniversiteye yerleşmiş ancak kayıt yaptırmamış öğrenciler de ek yerleştirme tercihi yapamayacaklardır.

Sponsorlu

Peki LYS ek yerleştirme başvuruları ne zaman yapılacak?

LYS Ek Yerleştirme Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

14 Ağustos’ta başlayacak olan kayıt işlemlerinde, kayıt yaptırmayan ve yerleştirme için yeterli öğrenci alınamayan bölümlerde kalan boş kontenjanlar açıklanacak. Açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme başvuruları alınacaktır.

LYS ek yerleştirme başvuru tarihi ÖSYM sayfası üzerinden adaylara duyurulacaktır. Ek yerleştirme kılavuzu, üniversite kayıtlarının tamamlanmasından sonra duyurulacaktır.

Kimler Ek Yerleştirmeye Başvurabilir?

  • Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için ÖSYS sınavına girmiş olmak gerekmektedir.
  • 1. tercihi kaçıranlar ya da bir sebepten ötürü tercih yapamayanlar ek yerleştirme tercihi yapabilmektedir.
  • Merkezi yerleştirmede bir yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ve kontenjansız açık öğretime yerleşen öğrenciler; Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabilmektedirler.
  • Özel yetenek sınavı ile bir üniversiteye yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme başvurusu yapabilmektedirler.

Ek Yerleştirme Ücreti Ne Kadar Olacak?

LYS ek yerleştirme ücreti bu yıl 15,00 TL olacaktır. Ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yaptığı tercihler geçerli sayılmayacaktır.

LYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı programların dolmasına rağmen bir çok programa hiç öğrenci yerleştirilmedi. Ek yerleştirme tercihi yapmanıza yardımcı olması için öğrenci yerleştirilmeyen programları sizler için paylaştık.

boş kontenjanları olan üniversite ve bölümler