Lyrids Nisan Meteor Yağmuru Nasıl İzlenir

(CNN) Binbaşı yokluğundan sonra Yıllık meteor yağmuru Aylardır Lyrid’ler kuraklığı bitirmek için buradalar.

Kaydedilen en eski meteor yağmurlarından biri olarak bilinen Lyrid’lerin üç gece boyunca saatte 10 ila 15 meteor üretmesi bekleniyor ve bu, Cumartesi günü 21:06 pm ET’de ortalanıyor. EarthSky’a göre.

Lyridler gökyüzünde beliriyor 15 Nisan ve 29 Nisan’a kadar sürecek, Ancak zirveleri, popüler yaz Perseidleri ve diğer sağanak yağmurlara kıyasla nispeten kısadır.

Lyrid’leri görmek için en iyi zaman -en çok meteor görme şansı- Cumartesi akşamı geç saatlerde Pazar sabahı erken saatlerdir.

İyi haber şu ki yeni bir ay Dolunay, herhangi bir parlak ışık girişimi olmaksızın mükemmel izleme koşulları sağlar.

Amerikan Meteoroloji Derneği Fireball rapor koordinatörü Robert Lunsford, “Ay, en parlak meteorlar dışında hepsini gizler, bu nedenle Ay’dan hiçbir müdahale olmadığında, görünen tüm meteorları parlak, sönük ve parlak görebilirsiniz” dedi. “Sürpriz şansı (yaklaşmakta olan bu yağmurla birlikte) çok küçük, ancak gökyüzünde ay olmadığı ve bir hafta sonu meydana geldiği için herkesi bir şans vermeye ve onu görmeye davet ediyoruz.”

Lunsford, ışık kirliliği olmayan bir bölgede, gözlemcilerin her beş dakikada bir meteor yakalamayı bekleyebileceklerini söyledi. Bir şehrin yakınındaysanız veya parlak ışıklarınız varsa, her 15 dakikada bir bekleyin.

Ara sıra, Lyrids, her 60 yılda bir saatte ortalama 100 patlama ile beklentileri aşıyor. Bir sonraki patlamanın 2042’de olması bekleniyor. Topluma göre. Lunsford, bu yıl herhangi bir patlama öngörülmemesine rağmen, Lyrid’lerin bir kısmı ateş topları, gökyüzündeki ekstra parlak meteorlar olduğu için hala zaman ayırmaya değer, dedi.

Lyrits’in tarihi birkaç yüzyıl öncesine dayanmaktadır.

Şarkı sözleri ilk olarak MÖ 687’de kaydedildi, NASA’ya göreBu meteor yağmuru, kaydedilen en eskilerden biridir.

READ  Çin, büyükelçinin Sovyet sonrası ulusların egemenliğine ilişkin yorumlarını destekliyor

Peter Veres, “İnsanlar bunu 2.700 yıl önce ilk kez fark ettiklerinde, yalnızca gökyüzünde düşen bir şey gördükleri için fark ettiler. Ancak o zamanlar meteorların gerçekte ne olduğunu anlamadılar – bu uzun zaman aldı” dedi. , Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bir astronom. “Aslında uzaydan geldiklerini 19. yüzyıla kadar fark etmemiştik.”

Her meteor yağmuru, duşu oluşturan kalıntıların geldiği bir ana kuyruklu yıldıza sahiptir. Şarkı sözleri’ Kuyruklu yıldızın adı C/1861 G1 Thatcherve 415 yıllık yörüngesinin yarısına geldi. Kuyruklu yıldız Dünya’dan uzakta, ancak her yıl enkaz izine rastlıyoruz.

Lunsford, gezegen rahatsızlıklarının, gezegenin yörüngesindeki düzensizliklerin ve kuyruklu yıldızın Jüpiter ve Satürn’e yakınlığının her 60 yılda bir yoğun enkaz birikimine neden olduğunu söyledi. Bu patlama ilk olarak 2.700 yıl önce kaydedildi.

meteor nasıl anlaşılır

Lyrids yıllık yağışlar sırasında çok aktif değildir. Ancak Verres, bilim adamlarının profesyonel ekipman kullanarak tespit ettiği yüzlerce meteor yağmuru ile karşılaştırıldığında, bu yağmurun sıradan bir gözlemcinin görmesi için saatte yalnızca birkaç meteor sağlayabileceğini kaydetti.

Bu meteorlardan birini görmek istiyorsanız, meteorların ortaya çıktığı takımyıldız Lyra’nın radyasyonu sırasında dışarı çıkmak en iyisidir. ufkun üstünde. Çoğu için, şafaktan önceki saatlerde. Lunsford, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi dünyanın en güney bölgelerindeki insanların meteorları hala görebildiklerini, ancak Lyra’nın Kuzey Yarımküre’deki gibi ufkun üzerine çıkmadığı zamanlarda daha yavaş bir hızda olduğunu söyledi.

Verez, “Evrene bakmaya dahil olun,” dedi. “Gerçekten dışarı çıkıp bunun gibi olayları görmek için zamana sahip olmak giderek daha nadir hale geliyor – bunun bir nedeni, dışarı çıkıp gökyüzünde herhangi bir şey görme yeteneğini azaltan ışık kirliliği.

“Bazen dışarı çıkmak, bilgisayarlarımıza ve ekranlarımıza bakmayı bırakmak ve çevremizdeki karanlık gökyüzünün tadını çıkarmak için doğada biraz zaman geçirmek önemlidir.”

READ  Ukrayna'nın doğusundaki saldırılar Putin'in ateşkes kararına meydan okudu

Ve meteor yağmurları olacak

Lyrids’in kısa zirvesini kaçırırsanız, göktaşı bulmak için hala pek çok fırsatınız var.

2023’ün kalan meteor yağmurları ve En yoğun tarihleri:

• Eda Kova: 5-6 Mayıs

• Güney Delta Aquarits: 30-31 Temmuz

• Alfa Oğlakgiller: 30-31 Temmuz

• Perseids: 12-13 Ağustos

• Orionides: 20-21 Ekim

• Güney Tarits: 4-5 Kasım

• Kuzey Tarits: 11-12 Kasım

• Leonidler: 17-18 Kasım

• İkizler: 13-14 Aralık

• Ursit’ler: 21-22 Aralık

Güneş ve ay tutulmaları

En son tutulma bir Nadir bir halkalı tam tutulma Çarşamba günü meydana geldi, ancak Hint Okyanusu’ndaki dar yolu boyunca yalnızca Avustralya, Doğu Timor ve Endonezya’nın bazı bölgelerinde görüldü. Görmesi zor olsa da, bu yıl bölgenizde bir tane görmek için başka fırsatlarınız var:

Kuzey, Orta veya Güney Amerika’da yaşıyorsanız, halkalı güneş tutulması 14 Ekim’de Ay, Dünya’nın güneşe olan görüş hattının önünde hareket ederken gökyüzünde keskin, ateşli bir daire oluşturacak.

Afrika, Asya ve Avustralya’dakiler için, Penumbral ay tutulması 5 Mayıs ve 28 Ekim tarihlerinde yapıldı. Parçalı ay tutulması Avrupa, Asya, Avustralya, Afrika, Kuzey Amerika’nın bazı bölgeleri ve Güney Amerika’nın büyük bir bölümünde görülebilir. Ay, Dünya’nın gölgesine girdiğinde ve Ay’ın yüzeyini kararttığında bir ay tutulması meydana gelir.

Ayrıca dolunaylar

Mayıs ayının ilk haftasındaki bir sonraki dolunay çiçekler için zaman getirir – bu nedenle Çiçek Ayı adı verilir. İşte 2023’te kalan dolunayların listesi: Farmers Almanac’a göre:

• 5 Mayıs: Çiçek Ayı

• 3 Haziran: Çilek Ayı

• 3 Temmuz: Buck Moon

• 1 Ağustos: Mersin Balığı Ayı

• 30 Ağustos: Mavi Ay

• 29 Eylül: Ayı Hasat Etme

• 28 Ekim: Avcının Ayı

• 27 Kasım: Kunduz Ayı

READ  Bruce Willis'in ailesi, 68. doğum gününde aktöre 'Doğum Günün Kutlu Olsun' şarkısını söylüyor

• 26 Aralık: Soğuk Ay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir