Los Angeles okulları ve 30.000 işçi grevden sonra geçici anlaşmaya vardı

LOS ANGELES — 30.000 eğitim işçisini temsil eden sendika, bu hafta başlarında yüzlerce kampüsü kapatan ve 422.000 öğrenci için dersleri iptal eden üç günlük grevin ardından Cuma günü Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi ile geçici bir anlaşmaya vardı.

Bölgedeki destek çalışanlarını temsil eden Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası’nın yerel 99’u, ülkenin en büyük ikinci okul bölgesi olan Los Angeles Unified’ın yüzde 30’luk bir maaş zammı da dahil olmak üzere temel taleplerini karşıladığını söyledi. Sözleşmenin hala tam sendika tarafından oylanması gerekiyor.

Belediye Başkanı Karen Bass, anlaşmayı Cuma günü Belediye Binasında Local 99’un genel müdürü Max Arias ve Bölge Müfettişi Alberto Carvalho ile duyurdu.

Belediye Başkanı Bass, “Bugün ilerlemek için bir anlaşma bulduğum için minnettarım,” dedi, “Bu, daha güçlü bir LAUSD’ye ve önümüzdeki yıllarda işçiler ve öğrenciler için daha iyi bir geleceğe yol açacağına inandığım yeni bir ilişkinin başlangıcı. .”

Grev sırasında sendika, üyelerinin çoğunun asgari ücretten biraz daha fazlasını kazandığını ve yüksek maliyetli Güney Kaliforniya’da faturalarını ödemekte zorlandığını savundu.

Bahçıvanlar, otobüs şoförleri, kafeterya çalışanları ve özel eğitim yardımcılarından oluşan yerel 99 üye, şu anda kendi sözleşmesini müzakere eden Los Angeles Öğretmenler Sendikasına katıldı ve 35.000 üyesinden dayanışma içinde ayrılmalarını istedi. Toplamda bu, 65.000 okul çalışanının greve katıldığı anlamına geliyor.

Salı günü başlayan grev, Yerel 99’un geçici bir sözleşme üzerinde anlaşmaya varmasından ve okulların Cuma sabahı yeniden açılmasından önce üç günle sınırlıydı.

Yerel 99 üye 1 Temmuz 2020’den itibaren sözleşmesiz çalıştı. Yeni sözleşme onlara bir dizi geriye dönük maaş zammı sağlıyor ve okul bölgesine göre 30 Haziran 2024’e kadar devam ediyor.

Bölge, asgari ücretin saatte 22,52 ABD doları olarak belirleneceğini ve 30 Haziran 2021’e kadar çalışan işçilerin bir kereye mahsus 1.000 ABD doları ikramiye alacağını söyledi. Sendika üyeleri için 3 milyon dolarlık bir eğitim ve kariyer geliştirme fonu da oluşturulacak.

Bay. Arias, onaylandıktan sonra üyelerinin maaşlarının yüzde 15 artacağını söyledi. Ocak 1’den sonra maaşları, grevin başladığı Salı gününe göre yaklaşık yüzde 30 daha yüksek olacak.

Cuma gecesi bir röportajda “Değişme potansiyeli var” dedi. “Bunun okullarımızı ve eğitimle ilgili değerleri yeniden düşünmek için bir kıvılcım olmasını istiyoruz. 65.000 eğitim çalışanı ailelere durumu iyileştirmek için bunu yapmaları gerektiğini söylediğinde, bu çok güçlü.

SEIU çalışanları, okul bölgesinin işgücünün yüzde 40’ını, ancak bütçesinin yüzde 10’undan azını temsil ettiklerini savundu. Bununla birlikte, anlaşma bölge için büyük bir mali zorluk teşkil edebilir çünkü birçok sendikadan biri uygun şartları müzakere ettiğinde, geri kalanlar genellikle onları talep eder. Örneğin öğretmenler, bölge maaşlarının aslan payını oluşturuyor ve sözleşme müzakerelerinde SEIU sözleşmesini dikkate almaları bekleniyor. Öğretmenler SEIU işçileriyle dayanışma içinde durdular ve grev sıralarını geçmeyi reddettiler.

READ  Venedik'in Büyük Kanal suyu yeşile döner; Soruşturma başlatıldı

Hem okul bölgesi hem de sendika, Aralık ayında göreve gelen Belediye Başkanı Bass’ın anlaşmaya arabuluculuk yapmasına yardım ettiğini belirtti.

Okul yönetim kurulu başkanı Jackie Goldberg, “İşler kötüye gitmeye başladığında bile, herkesin birbiriyle konuşmasını sağlamakta kesinlikle harikaydı,” dedi. Arabulucu aracılığıyla müzakerelerin kolaylaştırıldığını söyledi.

Belediye Başkanı Bass, Cuma akşamı verdiği bir röportajda, grev başlamadan önce “iki hafta” boyunca bölge ve sendika liderleriyle gayrı resmi görüşmelerde bulunduğunu, “ancak bunu sessiz tuttuk” dedi.

Eski bir Kongre üyesi olan Sn. Bass uzun zamandır, özellikle Demokratlar arasında, sessiz, arka kanal konuşmaları yoluyla farklılıklar arasında köprü kurma becerisiyle biliniyor. SEIU’nun desteğiyle seçildi ve Los Angeles’taki belediye başkanlarının okullar üzerinde kabadayı kürsünün ötesinde pek bir gücü olmamasına rağmen, doğal bir arabulucuydu.

Yüz yüze görüşmelerin grevi durdurmak için yeterli olmayacağı anlaşılınca, Los Angeles Belediye Binası’nda her iki taraf için de tarafsız bir buluşma yeri teklif etti.

Görevinin bir kısmının, kariyerinin çoğunu Florida’da geçirmiş olan müfettişi sendikanın anlamasına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Ve işinin bir parçası da müfettişin ve bölgenin işçilerin durumunu anlamasına yardımcı olmaktı.

“Okul bölgesindeki en düşük ücretli işçilerden bahsediyoruz” dedi. “Birçoğunun geliri çok düşüktü, barınma güvenceleri yoktu. Birçoğu evsizdi ve dışarıdaydı.

Bunun kendisi için şaşırtıcı ve cesaret verici bir keşif olduğunu söyledi. “Bilmiyorum” dedi ve grevin şehrin çoğu için “bir eğitim” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Düşük ücretli çalışanları düşündüğünüzde, okul çalışanlarını düşünmüyorsunuz” dedi. “Belki de fast food çalışanlarını düşünüyorsunuz. Ama özel ihtiyaçları olan çocuklara bakan insanları düşünmüyorsunuz.

Birçok destek çalışanı bu hafta pozisyonlarının sadece yarı zamanlı olduğunu, yani faturalarını ödemek için ikinci veya üçüncü iş aramaları gerektiğini söyledi. Basın toplantısında Sn. Carvalho, geçici sözleşmenin günde dört saat veya daha fazla çalışan yarı zamanlı işçiler için bakmakla yükümlü oldukları kişilerin kapsamı dahil olmak üzere ek çalışma saatleri ve sağlık yardımları sağlayacağını söyledi.

READ  DC bölgesi tahmini: Bugün ilerleyen saatlerde yaygın yağmur ve kar sağanağı; Hafta ortasına kadar soğuk

“Bu anlaşmanın, işçilerimizin onuruna, insanlığa, öğrencilerimizin ihtiyaçlarına saygı duyan, aynı zamanda ilçemizin mali istikrarını da uzun yıllar garanti altına alan, öncü, tarihi bir anlaşma olarak değerlendirileceğinden hiç şüphem yok. ,” dedi Bay Carvalho. “Bunlar hepimiz için temel öncelikler.”

San Fernando Vadisi’ndeki bir lisede özel eğitim asistanı olan Hugo Montelongo, “Şu anda başardıklarımızla karşılaştırılabilecek hiçbir şey yok” dedi. 52 yaşındaki Sn. Montelongo, bölge için 20 yılı aşkın süredir çalıştığını ve yaşam becerilerine odaklanan öğrencilerle çalışmak konusunda tutkulu olduğunu söyledi. İş sözleşmesinin, kendisi gibi insanlara saygı duyulacağının uzun zamandır beklenen bir işareti olduğunu söyledi.

Biz aşkla yapıyoruz ama siz aşka kavuşamıyorsunuz” dedi. “Sonunda yaptıklarımıza saygı duyuyorlar ve yaptığımızın değerli olduğunu kabul ediyorlar gibi geliyor.”

Bay. Montelongo, sözleşmenin 30 yerine 35 saat çalışmasına izin vereceğini ve bunun da yaz aylarında maaş almadığı zamanlarda kendisine yardımcı olacağını söyledi. Geçen yıl, gıda, sigorta ve gaz maliyetleri dahil olmak üzere elektrik faturaları da arttı.

Maaşlarımız enflasyona ayak uyduramıyor” dedi. “Los Angeles’ta yaşamanın maliyeti çok saçma.”

Üç gün süren protestoların ardından 24 yaşındaki Belen Perez, Cuma günü Koreatown’daki bir ilkokulda işe gittiğinde çok yorgundu.

Bir öğretmenin yardımcısı olan Bayan Perez, bir CVS eczanesinde kasiyer olarak aldığından daha az maaş aldığını söyledi. Ancak sınıftaki çocukların ilgisini çekmeye bayılıyor ve düşük maaşın dil ve konuşma patoloğu olmak için öğrendiği deneyime değdiğini düşündü.

Grup sohbeti, Cuma öğleden sonra iş anlaşmasıyla ilgili haberlerle patladığında, Bayan Perez grev gözcülüğü konusunda hiç pişmanlık duymuyordu.

“Bu bir rahatlamaydı çünkü bu grevden gerçekten bir şey çıktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir