Ağrı’da Leyla Aydemir’in köyü Bezirhane’de dün 12 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

11 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı, fakat minik Leyla’nın babasının amcasının oğlu Mehmet Aydemir’in ise ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandığı ileri sürüldü.

Mehmet Aydemir’in akrabaları, tutuklamanın Leyla Aydemir cinayetiyle ilgisi olmadığını, evde PKK’ye ait fotoğraflar bulunduğu için tutuklandığını belirtti.

Köye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde yüz üstü su içerisine atılan Leyla Aydemir’in açlıktan öldüğü belirlenmişti. Üzerinde sadece ‘nazar boncuklu’ kolyesi kalan Leyla’nın kıyafetleri de yine daha önce defalarca aranan cesedinin bulunduğu yerde bir hafta sonra tarla biçmeye giden köylüler tarafından bulunmuştu.

İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Leyla’nın kaybolduğu ve daha sonra cesedinin bulunduğu köyde aramalar ve gözaltına alınanlar oldu.

Gözaltına alınanlardan, daha önceden sosyal medyada ‘Leyla’nın katili amcası çıktı’ haberlerinde adı geçen ve baba Nihat Aydemir’in amcasının oğlu olan Mehmet Aydemir, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mehmet Aydemir, sosyal medyada kendisinin suçlanmasının ardından şu açıklamayı yapmıştı: “Sosyal medyadan benim fotoğrafımı kullanarak ‘Katil gözaltında, adalet yerini buldu’ gibi paylaşımlar yapılmış. Madem bu kadar adaleti istiyorsunuz, gelin Türkiye Cumhuriyeti olarak birlik olalım, beraber bulalım, beraber asalım ki başka Leylalar’ın canı yanmasın. Yalan yanlış ifadelerle insanları kışkırtmanın bir anlamı yok. Can güvenliğim olmadığı için savcılığa gideceğim ve suç duyurusunda bulunacağım. O paylaşımı yapan her kimse ortay çıkıp, hesap verecekler. Çok ağır küfürler ediyorlar. Ben Leyla’nın amcası değilim. Nihat Aydemir’in amcasının oğluyum.”