ABD’nin Las Vegas kentinde bir alanda düzenlenen bir müzik festivalinde ateş açılması sonucu 58 kişi hayatını kaybetti, 515’ten fazla kişi yaralandı.

21.11 Saldırıyı IŞİD üstlendi fakat FBI saldırıda IŞİD’e bulgulara rastlamadıklarını açıkladı.

13.29 Saldırganın, Mandalay Bay Oteli’nin 32. katında etkisiz hale getirildiği belirtildi. NBC News’in aktardığına göre, saldırgan 64 yaşındaki Stephen Paddock.

BBC’de yer alan bilgilere göre, bir hastane sözcüsü, hastaneye kaldırılanlardan en az 14’ünün durumunun kritik olduğunu söyledi. Sözcü, yaralıların hepsinde kurşun yarası olduğunu da aktardı.

Sponsorlu

Saldırı, yerel saatle Pazar gecesi 22:30’da meydana geldi. Olayın, Mandalay Bay Oteli’nin yakınlarında gerçekleştiği aktarıldı.

Haber ajansları yüzlerce kişinin konser alanından kaçmaya çalışırken ki görüntülerini paylaştı.

Polis, operasyonun sürdüğü sırada operasyonu tehlikeye atacağı gerekçesiyle halka polis yetkililerinin görüntülerini canlı yayınlamamaları ve pozisyonlarını paylaşmamaları çağrısında bulundu.

Las Vegas polis şefi Joe Lombardo, saldırıyı düzenlediği düşünülen bir kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Polis, saldırının nedeninin henüz bilinmediğini de açıkladı.

Saldırı sebebiyle uçuşları askıya alan Las Vegas’taki Mccarran Uluslararası Havaalanı’nın yetkilileri, uçuşların bir kısmını yeniden başladığını açıkladı.

Bir kişi Instagram üzerinden, saldırı anının görüntülerini paylaştı.


Videoda çok sayıda otomatik silah sesi duyuluyor. Bu da IŞİD’in önceki saldırılarında kullandığı saldırı taktiğine benziyor. IŞİD daha önce Mart 2017 tarihinde ABD’de bulunan Cameo adlı gece kulübüne benzer bir saldırı düzenlemişti. Bir benzer saldırı da 1 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’da bulunan Reina gece kulübüne gerçekleştirilmişti. Katliam gibi gerçekleştirilen bu saldırıları IŞİD üstlenmişti.